Podobnie jak u ludzi, brak odpowiedniej ilości przyjmowanych płynów może mieć przykre konsekwencje dla funkcjonowania organizmu psa. Kiedy pies nie pije wody, jest to jasny sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Jakie są tego przyczyny i jak można mu pomóc?

Pies nie pije wody

Około 60% organizmu psa to woda. Brak odpowiedniego nawodnienia powoduje zachwianie równowagi elektrolitowej, a odwodnienie jest stanem, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia psa. Jaka jest zatem odpowiednia ilość wody, którą pies powinien wypijać każdego dnia, aby zachować pełnię zdrowia? Pod uwagę należy wziąć kilka czynników:

  • aktywność fizyczna
  • temperatura otoczenia
  • rodzaj pokarmu 
  • masa ciała
  • choroby oraz przyjmowane leki

Jeśli jesteś dumnym właścicielem czworonoga musisz pamiętać, że to twoim obowiązkiem jest zapewnienie swojemu psu dostępu do świeżej i czystej wody każdego dnia. Twoim zadaniem jest także kontrolowanie i obserwowanie tego, czy twój pies wypija dostatecznie dużo wody – dodaje Mariusz Michalski z serwisu zwierzaki.pl.

Jeśli zauważysz, że twój pies od jakiegoś czasu w ogóle nie podchodzi do miski z wodą, musisz wziąć pod uwagę, że mógł on zapaść na jakąś chorobę. Przyczyn, dla których psy nagle rezygnują z picia wody jest kilka.

Jak sprawdzić, czy twój pies jest odwodniony?

Odwodnienie jest stanem, który bezpośrednio stanowi zagrożenie dla życia twojego psa. Jak możesz sprawdzić, czy twój pies jest odwodniony? Sposób jest bardzo prosty. Wystarczy, że delikatnie chwycisz palcami luźną skórę pomiędzy łopatkami twojego pupila, delikatnie ją przy tym unosząc. Jeśli – według twojej oceny – skóra długo powraca do swojego pierwotnego ułożenia, masz prawo sądzić, że twój pies jest odwodniony.

Innym sposobem na to, aby ocenić poziom nawodnienia twojego psa jest ocena stanu jego dziąseł. Dziąsła zdrowego psa są różowe i lekko wilgotne. Jeśli jednak twój pies ma blade i suche dziąsła, jest to znak, że doszło u niego do odwodnienia organizmu. W takiej sytuacji należy rozpocząć uważną obserwację swojego pupila – jeśli w przeciągu kilku kolejnych godzin twój pies nie będzie chciał przyjmować wody, powinieneś niezwłocznie udać się do gabinetu lekarze weterynarii, który znajdzie przyczynę złego stanu zdrowia twojego psa i w razie konieczności nawodni jego organizm przez kroplówkę.

Jakie choroby mogą objawiać się tym, że pies nie pije wody?

Jednym z najpowszechniej występujących objawów chorobowych u psów jest wyraźna niechęć do przyjmowania pokarmów i wody. Jeśli twój pies nie chce pić wody, może to oznaczać, że coś sprawia mu ból. W takiej sytuacji powinieneś dokładnie obejrzeć swojego pupila i sprawdzić, czy nie doznał on żadnego mechanicznego urazu. Jeśli nie zauważysz u swojego psa kontuzji lub wyraźnego źródła bólu na zewnątrz, musisz założyć, że przyczyną jego złego stanu leży głębiej. Jeśli nie jesteś lekarzem lub technikiem weterynarii nie będziesz w stanie samodzielnie o tym zdecydować, dlatego powinieneś zabrać swojego pupila do specjalisty, który zbada twojego zwierzaka pod kątem chorób wewnętrznych.

Jeśli wyniki badań nie przekroczą przyjętych norm, a twój pies w dalszym ciągu będzie odmawiał przyjmowania wody, zastanów się, czy w ostatnim czasie nie doznał on żadnego stresu, który mógłby skutkować traumą. Psy są niezwykle wrażliwymi zwierzętami, które tak jak ludzie, odczuwają cały wachlarz emocji. Dodatkowo w pamięci psów bardzo szybko zapisują się przykre i bolesne momenty, których doświadczyły. Wystarczy, że w momencie picia wody twój pies czegoś się wystraszył i od tej pory, zwyczajnie boi się podejść do miski. W takiej sytuacji twoim zadaniem jest sprawić, aby pies zrozumiał, że nie ma się czego bać. Musisz poświęcić mu nieco więcej uwagi niż zwykle i pokazać, że picie wody nie jest czymś czego należy się bać. Jeśli jesteś pewien, że to przyczyny psychiczne stoją za odmową picia wody przez twojego zwierzaka, a nie wiesz jak sobie z tym poradzić – skontaktuj się z behawiorystą.

Jak pomóc psu, który nie pije wody?

Jeśli masz w swojej rodzinie czworonożnego towarzysza, doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że to ty odpowiadasz za to, aby był zdrowy i bezpieczny. Jeśli widzisz, że twój pies nie pije wody, doprowadzając się tym samym do groźnego stanu odwodnienia, powinieneś być w stanie w porę zareagować. Najprostszym sposobem, aby zachęcić psa do wypicia wody jest podstawienie mu miski pod nos. Dosłownie. Czasami twój pies potrzebuje takiego bodźca, żeby ponownie zacząć pić.

Pamiętaj, że psy, pomimo swojej ogromnej inteligencji, nie są w stanie wprost zakomunikować swoim właścicielom, że coś im dolega. Z kolei twoim obowiązkiem jest obserwowanie i reagowanie na zmiany w zachowaniu psa. Pies, który nie pije wody zawsze potrzebuje pomocy. Pamiętaj, aby nigdy tego nie bagatelizować. 

Artykuł zewnętrzny