Dogoterapia to stosunkowo nowa dziedzina, która zdobywa coraz większe uznanie wśród specjalistów oraz osób potrzebujących wsparcia. Wspomaganie innych terapii dzieci i dorosłych za pomocą psów staje się coraz bardziej popularne w Polsce. W artykule opiszemy, czym jest dogoterapia, jak zostać dogoterapeutą oraz gdzie we Wrocławiu można zrobić kurs dogoterapii.

Dogoterapia – co to jest?

Dogoterapia, inaczej zwana terapią wspomaganą przez psy, to metoda leczenia i rehabilitacji, w której wykorzystuje się psy do wspomagania procesu terapii osób chorych bądź niepełnosprawnych. Głównym celem dogoterapii jest poprawa jakości życia pacjentów, łagodzenie objawów chorobowych oraz stymulacja ich rozwoju na różnych płaszczyznach: fizycznej, emocjonalnej, społecznej czy poznawczej. Dogoterapia stosowana jest zarówno u dzieci, jak i dorosłych, a także osób w podeszłym wieku. Terapie wspomagane przez psy mogą być pomocne w leczeniu wielu dolegliwości, takich jak: autyzm, depresja, zaburzenia lękowe, przewlekłe choroby somatyczne czy schorzenia neurologiczne.

Psy wykorzystywane w dogoterapii muszą spełniać określone wymagania, takie jak: odpowiedni wiek, stan zdrowia, dobry kontakt z ludźmi, brak agresji czy ukończenie specjalistycznych szkoleń. Ważną rolę odgrywa również rasa psa, gdyż niektóre rasy są bardziej predysponowane do pracy w dogoterapii ze względu na swoje naturalne predyspozycje, takie jak: łagodność, łatwość w nawiązywaniu kontaktu czy cierpliwość. Najbardziej popularne rasy wykorzystywane w dogoterapii to: labradory, golden retrievery, owczarki niemieckie, pudle czy jamniki.

Jak zostać dogoterapeutą?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania z dnia 28 sierpnia 2014 zawód kynoterapeuty (dogoterapeuty) zaklasyfikowany jest jako „Praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii”Kursy dogoterapii powinny być zakończone certyfikatem zgodnym z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1632).

Osoby zainteresowane zostaniem dogoterapeutą powinny zacząć od zdobycia wiedzy na temat pracy z psami, najlepiej poprzez uczestnictwo w szkoleniach, warsztatach czy konferencjach związanych z dogoterapią bądź szerzej – z terapią asystowaną zwierzętami.

Kolejnym etapem w drodze do zostania dogoterapeutą jest zdobycie praktyki oraz wyrobienie sobie potrzebnych umiejętności w pracy z psami oraz pacjentami. Ważne jest, aby dogoterapeuta posiadał wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki czy rehabilitacji, a także zrozumiał jakie są potrzeby i oczekiwania osób korzystających z dogoterapii. Istotne jest również ukończenie specjalistycznych kursów dogoterapii.

Gdzie we Wrocławiu zrobić kurs dogoterapii?

We Wrocławiu kursy dogoterapii organizowane są zarówno przez instytucje kształcenia, jak i przez prywatne szkoły czy fundacje zajmujące się terapią wspomaganą przez psy. Sprawdzonym miejscem, w którym można zdobyć certyfikat dogoterapeuty we Wrocławiu jest Ośrodek Szkoleniowy MED–VET Niepubliczna Placówka Kształcenia Ustawicznego.

Wyżej wymieniony ośrodek organizuje kursy dogoterapii przeznaczone dla osób pragnących zdobyć wiedzę w zakresie terapii wspomaganych przez psy, a także dla tych, którzy pragną pracować jako dogoterapeuci. Kursy obejmują zarówno teorię, jak i praktykę, a po ich zakończeniu uczestnicy otrzymują certyfikat dogoterapeuty. W ramach kursu odbywa się zazwyczaj 7 zjazdów, przy czym 3 zjazdy obejmują przyswajanie wiedzy teoretycznej, 3 zjazdy to zajęcia praktyczne – terapie zajęciowe, terapie logopedyczne i zajęcia w przedszkolu, a ostatni zjazd to egzamin.

Dla wszystkich zainteresowanych ukończeniem kursu dogoterapii, warto również szukać informacji o kolejnych kursach i dofinansowaniach szkoleń organizowanych we Wrocławiu. Dogoterapia to dziedzina stale się rozwijająca oraz zdobywająca coraz większe uznanie, dlatego warto być na bieżąco z nowymi możliwościami kształcenia i doskonalenia swoich umiejętności w tej dziedzinie.