Fizjoterapia weterynaryjna to stosunkowo młoda, ale prężnie rozwijająca się dziedzina weterynarii, która skupia się na pomaganiu zwierzętom w powrocie do zdrowia po przebytych operacjach i chorobach. Jakie zabiegi oferuje się w jej zakresie? Czytaj dalej i dowiedz sie więcej!

Czym zajmuje się weterynarz fizjoterapeuta?

Weterynarz fizjoterapeuta to specjalista, który zajmuje się poprawą zdolności ruchowej u zwierząt, szczególnie po przejściu zabiegów ortopedycznych, urazach oraz chorobach. Rehabilitacja pomaga pupilowi w powrocie w powrocie do sprawności ruchowej przy maksymalnym łagodzeniu bólu.

Weterynarze fizjoterapeuci mogą stosować różne techniki leczenia: od masaży po regularne ćwiczenia terapeutyczne oraz zabiegi takie jak elektroterapia czy hydroterapia. Oprócz tego bardzo często stosuje się także techniki behawioralne. Kluczowe zawsze pozostaje jednak dopasowanie leczenia fizjoterapeutycznego do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę dla pupila?

Bardzo często znalezienie odpowiedniego specjalisty dla pupila wymaga czasu. Poszukiwania warto rozpocząć od konsultacji z weterynarzem. Może się okazać, że przychodnia weterynaryjna posiada takie usługi w swojej ofercie – tak jak klinika https://www.vikravet.pl.

Jeśli jednak konieczne będą indywidualne poszukiwania, przede wszystkim warto skupić się na opiniach innych właścicieli oraz zapytać o specjalistów, z którymi współpracowali przy leczeniu swoich podopiecznych. Dobrze jest rozejrzeć się po internetowych forach i blogach skupionych wokół fizjoterapii zwierzęcej. Pamiętaj o tym, że znaczenie ma nie tylko cena i zakres, jaki obejmują usługi weterynaryjne danego fizjoterapeuty – dobry specjalista dla pupila to taki, który nie tylko posiada umiejętności techniczne, ale także potrafi nawiązać pozytywną relację ze swoim pacjentem.

Zakres fizjoterapeutycznych usług weterynaryjnych

Zależnie od przychodni weterynaryjnej oraz możliwości pracujących tam specjalistów wyróżnia się trzy techniki rehabilitacji zwierzęcej:

  • fizykoterapia – leczenie to wykorzystuje różne formy energii w celu poprawy sprawności ruchowej. Może to być światło czy dźwięk, ale też prądy elektryczne. Fizykoterapia obejmuje między innymi elektroterapię, laseroterapię i ultradźwięki.
  • terapia manualna – jest szczególnie skuteczna w leczeniu po zabiegach ortopedycznych i przy chorobach mięśniowo-szkieletowych. Obejmuje masaże, mobilizację stawów, ale też różne techniki stretchingowe.
  • kinezyterapia – rehabilitacja oparta na ćwiczeniach fizycznych, mających na celu poprawę siły, wytrzymałości oraz koordynacji ruchowej zwierzęcia.

Warto pamiętać, aby przy poszukiwaniu odpowiedniej weterynarii sprawdzić zakres oferowanych usług fizjoterapeutycznych. To właśnie on umożliwia maksymalnie spersonalizowane podejście do potrzeb każdego zwierzęcia, a dopasowane leczenie zwiększa skuteczność fizjoterapii!

Artykuł zewnętrzny