Golden Retriever vs labrador retriever

Golden Retriever i Labrador Retriever to jedne z najczęściej wybieranych ras psów na świecie. Nie trudno zrozumieć dlaczego tak się dzieje. Obie rasy są wspaniałe. To wzorowe psy rodzinne, kochające, oddane, lojalne i niezwykle przyjazne, dlatego też dobrze sprawdzają się w dużych rodzinach z dziećmi.

Nie mało osób chce nabyć retrievera i zastanawia się którego? Zarówno Labrador Retriever jak i Golden Retriever należą do VIII grupy FCI, sekcji 1 aporterów. Stworzone z myślą o pracy podczas polowań podlegają próbom pracy. Zarówno Golden jak i Labrador to psy wyjątkowe. Z tej przyczyny nader trudno jest skonfrontować obie rasy i zadecydować, którego psa bardziej chcielibyśmy w naszym domu. Na potrzebę odpowiedzi na to ciekawe pytanie zestawione zostały podobieństwa i różnice obu ras.

Dlaczego Goldeny
i Labradory są do siebie tak dalece podobne?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie trzeba prześledzić historie obu ras. Ze względu na skromne zapiski dotyczące najstarszych dziejów powstania tych psów jest to niezmiernie trudne zadane.

Prawdopodobnie miały one wspólnego przodka, którym był nieistniejący już: pies wodny Świętego Jana. Pochodzenie od tej właśnie rasy tłumaczyło by wiele cech wspólnych tych retrieverów, wśród których dominują: wyjątkowa chęć pracy z człowiekiem i ogromne zamiłowanie do wody. Również cechy fizyczne takie jak harmonijna budowa ciała i piękne szata to spuścizna po tym niezwykłym psie. Ostatecznie jako kraj pochodzenia ras Golden Retriever i Labrador Retriever wzorzec FCI wskazuje Wielką Brytanię.

Szczenięta Golden vs Labrador

Psy w wieku szczenięcym nie wykazują większych różnic w wyglądzie nie wspominając o charakterze, który dopiero się kształtuje. W obu rasach przychodzą na świat pieski o podobnych wymiarach a ich liczebność bardziej jest uzależniona od predyspozycji suki niż rasy. Szczenięta obu tych ras są tak samo ciekawe świata, skore do zabawy i psot. Ich rozwój psychiczny przebiega w tym samym czasie tak jak i wczesna socjalizacja, która kończy się koło 16 tygodnia życia szczeniąt. Labrador w wieku młodzieńczym jest bardziej skoncentrowany na nauce podczas gdy młody Golden potrzebuje poświęcenia mu więcej uwagi i większego wkładu w rozwój jego delikatnej psychiki. W tym miejscu należy wspomnieć o różnicy w umaszczeniu. Małe Labradorki występują w kolorach: czarnym, brązowymi i kremowym gdy szczeniaki Golden Retriever są zawsze złote. Począwszy od kremowo złotych po osobniki koloru ciemnego złota.

Szczeniak Golden Retriever

Różnice w eksterierze Goldena i Labradora

Pomimo wspólnych cech odziedziczonych po przodkach psy w wieku dorosłym mają także różnice zarówno w wyglądzie jak i charakterze. Nie mniej obie rasy są przeurocze. Ich słodki pyszczek wyraża zawsze entuzjazm i radość. Wracając do cech odróżniających te psy należy zwrócić uwagę na budowę ciała. Pomimo, że oba mają mniej więcej ta samą wagę i rozmiar to szata jest zgoła inna. Goldeny mają sierść dłuższą i bardziej falistą niż Labradory. Umaszczenie Goldena to wszystkie odcienie złota natomiast u Labradorów wyróżniamy trzy kolory: czarny, czekoladowy i kremowy. Ciało Labradora jest bardziej umięśnione dlatego też wydaje się on na mocniej zbudowanego psa i bardziej wytrzymałego. Ogony u obu są długie ale Golden może pochwalić się charakterystycznymi „piórami” na ogonie, które występują też na tylnych i przednich łapach. Pyszczki Goldenów także wykazują niewielkie różnice są dłuższe i jakby zawsze uśmiechnięte. Oczy u Labradora są brązowe w rożnych odcieniach w zależności od ubarwienia szaty, natomiast u Goldena są zawsze ciemnobrązowe.

Zestawienie cech psychicznych Goldena i Labradora.

Nie ma wątpliwości, ze zarówno Golden jak i Labrador należą do najbardziej inteligentnych ras psów. Bardzo łatwo poddają się szkoleniu, z tego względu używane są często jako psy pracujące. Są doskonałymi pomocnikami myśliwych. Dobrze odnajdują się w pracy w policji, akcjach poszukiwawczych, jako psy asystujące osobom niepełnosprawnym, pomocnicy terapeutyczni a także pracują w wojsku, służąc pomocą przy lokalizowaniu materiałów wybuchowych. Obie rasy są łagodne i czułe dla ludzi a zwłaszcza dzieci. Co zatem idzie mogą być serdecznymi towarzyszami ich zabaw. Obecnie Goldeny i Labradory pełnią głównie rolę psów rodzinnych. Psy te nie nadają się na stróżów dobytku. Potrafią co prawda szczekać gdy usłyszą nieznajome dźwięki ale to wyczerpuje ich zdolności w tym temacie. Z obcymi osobami prędzej się zaprzyjaźnią niż odstraszą ich od naszego domostwa. 

Labrador to rasa pełna energii. Domaga się dużej aktywności, ćwiczeń i ruchu. Bez tego może stać się prawdziwym destruktorem w domu. Goldeny z natury są spokojniejsze. Z całą pewnością także wymagają ruchu i spacerów ale nie maja tyle energii co niezmordowany Labrador. Są też delikatniejsze dlatego jeszcze bardziej niż Labrador nadają się do rodzin z małymi dziećmi.

Labrador czarny
Czarny Labrador

Zdrowie i długość życia Goldena i Labradora

Goldeny tak jak Labradory żyją średnio 10 do 12 lat ale sędziwego wieku ponad tą granicę dożywa więcej Labradorów. Pula chorób nękających obie rasy jest także podobna. Najczęstszym problemem zdrowotnym jest dysplazja bioder i łokci. To komplikacja zdrowotna spowodowana zarówno czynnikami genetycznymi jak i środowiskowymi. Dswiadczają jej także psy bardzo stare. Obie rasy maja predyspozycje do chorób oczu, PRA, jaskry i zaćmy. Goldeny cierpią często na alergie pokarmowe natomiast otyłość to przypadłość występująca zazwyczaj u Labradorów. U obu ras odnotowywane są przypadki chorób serca.

Pielęgnacja i kosmetyka

Labradory i Goldeny zrzucają sierść dwa razy do roku. Obie rasy mają szatę z grubym, nieprzemakalnym podszerstkiem i w tym szczególnym okresie potrzebują częstego i dokładnego wyczesywania. Labrador ze względu na krótszy włos wymaga mniej pielęgnacji niż Golden, którego szata ma tendencję do kołtunienia się. Obie rasy mają opadające uszy co utrudnia ich wentylacje. Z tego powodu psy te mogą cierpieć na stany zapalne. Zwłaszcza kiedy woda dostanie się do przewodu słuchowego. Pazury u aktywnego psa ścierają się same natomiast u osobników biegających tylko po miękkim podłożu lub starszych mniej ruchliwych należy przycinać. Kąpiele z dodatkiem szamponów powinny być jak najrzadsze i tylko gdy jest to konieczne. Środki chemiczne niszczą bowiem naturalną barierę ochronną, która chroni je przed przemakaniem, ciepłem i zimnem. Oba psy są doskonałymi pływakami i w okresie letnim wystarczająca dla nich kąpiel w zbiornikach wodnych.

Podsumowanie

Reasumując podobieństwa i różnice Goldena i Labradora trudno się oprzeć wrażeniu, że więcej cech ich łączy niż dzieli. Te przeurocze zwierzęta są stworzone do obcowania z człowiekiem a co za tym idzie są idealne zarówno jako psy rodzinne jak i psy pracujące. Godzien uwagi jest fakt, że nie są to psy zaborcze ani terytorialne a ich łagodny charakter to więcej niż moglibyśmy sobie wymarzyć. Niezwykle łagodne i lojalne są idealnymi towarzyszami życia na długie lata bowiem swojego wigoru nie tracą nawet w podeszłym wieku.