Aktywność psa – ile spacerować i ćwiczyć naszego psa aby żył w zdrowiu? To pytanie, które nurtuje wielu posiadaczy psów. Jeśli chcesz się dowiedzieć ile ruchu potrzebuje pies Golden Retriever musisz koniecznie przeczytać poniższy artykuł. Każdy bowiem chce mieć w domu wspaniałego towarzysza życia, a nie sfrustrowanego destruktora, którego nie da się w żaden sposób okiełznać. 

Ile ruchu potrzebuje pies Golden Retriever. Aktywność psa

Aktywność fizyczna dorosłego Golden Retrievera?

Ile kilometrów może przejść pies? Golden Retriever został wyhodowany w celu aktywnego uczestniczenia w długotrwałych polowaniach na ogromnych przestrzeniach i bagnach. Dlatego golden to pies o niespożytej energii wymagający bardzo zintensyfikowanych, codziennych ćwiczeń. 

Niezaspokojone pod względem ruchowym goldeny stają się destrukcyjne i trudne w opanowaniu. Dorosły pies potrzebuje przynajmniej jedną godzinę dziennie aktywnego ruchu. W zależności od predyspozycji osobniczych, niektóre psy mają większe potrzeby ruchowe niż inne. Równie ważny jest rodzaj ćwiczeń, dlatego też spokojny spacer nie zastąpi intensywnego treningu. 

Zobacz też:

Ile ruchu dziennie potrzebuje pies Golden Retriever

Golden Retriever to pies, którego cechuje wrodzona aktywność i niespożyta energia. Jeśli zastanawiasz się o której godzinie wyprowadzać psa, ile ruchu i uwagi dziennie potrzebuje pies zobacz przykładowy rozkład aktywności Goldena:

  1. Nasz dzień zaczyna się od godziny 6.30 i porannego spaceru związanego z załatwianiem potrzeb fizjologicznych.
  2. Drugie wyjście na spacer ma miejsce około godziny 11 i trwa 30 minut. Kolejno jest to 15 minutowa luźna przechadzka a następnie 15 minut sesji treningowej. Po takiej zabawie zmęczony pies będzie z pewnością spokojnie odpoczywał na swoim legowisku. 
  3. O godzinie 17 wychodzimy na następną sesję gier i zabaw dla psa. Ona również powinna trwać w początkowych 20 minutach w formie sesji treningowej i kończymy ją kilkuminutowym spokojnym spacerem.
  4. Wieczorna aktywność to 15 minut spacerku o godzinie 20, po której możemy się z psem bawić szarpakiem lub w przyniesienie aportu. Taka aktywność pozwoli psu spożytkować nadmiar energii i przespać spokojnie całą noc.
Jak dlugo moze spacerowac szczeniak Golden Retriever. Bieganie z szczeniakiem.
Mały Golden Retriever na spacerze

Jak długo może spacerować szczeniak Golden Retriever

Szczenię jest zawsze bardziej ruchliwe od psa dorosłego ale ze względu na swoje niewielkie możliwości związane z rozwojem układu kostno mięśniowego, potrzebuje stosunkowo krótszych sesji treningowych. Dla szczeniaka wystarczy ok. 5 minutowych aktywności aby w pełni zaspokoić psiaka. Jeśli szczeniak jest przemęczony nie zmuszajmy go do kolejnych ćwiczeń i pozwólmy mu robić częste, krótkie drzemki. Wraz ze wzrostem szczenię będzie bawić się dłużej a przerwy na spanie będą się skracały. Dlatego np. bieganie ze szczeniakiem powinniśmy przełożyć na późniejszy etap, a spacerować tylko na krótkie dystanse.

Rasa Golden Retriever ze względu na wielkość może mieć problemy ze stawami łokciowymi i biodrowymi. Ich przeciążenie zwłaszcza w wieku szczenięcym może prowadzić do różnego rodzaju nieprawidłowości a w konsekwencji zwyrodnień. Więcej przeczytasz w artykule Zdrowie Golden Retrievera – typowe choroby rasy.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy nasz psiak ma odpowiednia ilość ruchu, oraz jak długo może spacerować szczeniak Golden Retriever zapytajmy o to naszego weterynarza.

Konsekwencje braku ruchu u psa Golden Retriever

Należy również wspomnieć o konsekwencjach jakie wynikają z braku ruchu u Golden Retrievera. Jeśli nasz pies nie ma wystarczającej dawki ruchu z pewnością nam to sygnalizuje. Objawem psiej nudy może być obgryzanie mebli i innych sprzętów domowych. Bieganie w pomieszczeniu i wskakiwanie na kanapy lub fotele. Przeżuwanie naszych kapci, butów aż do całkowitej ich destrukcji. Głośne szczekanie w celu zwrócenia na siebie uwagi jest również zachowaniem niewłaściwym. 

Jeśli nasz pies nie będzie miał odpowiedniej dawki ruchu z pewnością objawi się to wzrostem wagi psa. W konsekwencji otyłości pies będzie miał problemy kardiologiczne, a obciążone stawy dadzą o sobie znać stanem zapalnym. Chcąc uniknąć tych wszystkich problemów ćwiczmy z naszymi psami co dzień. I niechaj te ćwiczenia staną się nawykiem przynoszącym zdrowie i radość nie tylko czworonogom ale i nam samym.

Podsumowanie

Dlatego, że psy Golden Retriever wyhodowano by aktywnie pomagały w trakcie polowań, pies ten z natury potrzebuje dużo ruchu. Odpowiednie zestawienie ćwiczeń każdego dnia jest niezbędne do utrzymania określonego poziomu kondycji psa. Ustalając program ćwiczeń bierzemy pod uwagę dostosowanie go do wieku naszego psa, jego charakteru i aktywności.