Otyłość, nadwaga, a także niedowaga u psów jest równie niebezpieczna dla zdrowia co u ludzi. W przypadku czworonogów utrzymanie prawidłowej masy ciała przynajmniej w teorii jest jednak prostsze, bo to człowiek decyduje o tym, co trafia do psiej miski. Nie każdy opiekun potrafi jednak ocenić, czy jego pupil ma właściwą wagę. Dowiedz się, jak to zrobić i poznaj trzy proste zasady, które pomogą Ci zadbać o sylwetkę psa.

Prawidłowa waga psa – czyli jaka?

Właściciele psów rasowych mają nieco ułatwione zadanie, bo waga ich podopiecznych jest określona we wzorcu rasy. Dużo trudniej ustala się prawidłową wagę kundelków. W obu przypadkach, zamiast na kilogramach lepiej będzie skupić się jednak na sylwetce. By ocenić wagę czworonoga, wystarczy wykonać dwie proste czynności.

Zacznij od spojrzenia na pupila z góry. Jeśli jego talia jest widoczna, ale pokrywa ją delikatna warstwa tłuszczyku, waga psa prawdopodobnie jest prawidłowa. Gdy talia jest zarysowana w zbyt dużym stopniu, zwierzę może cierpieć na niedowagę, a zupełnie niewidoczna talia może świadczyć o nadwadze. Kolejny krok to ocena psich żeber. Jeżeli są one wyraźnie widoczne już na pierwszy rzut oka, Twój pies jest prawdopodobnie niedożywiony. Żebra niewyczuwalne pod warstwą tłuszczyku są natomiast sygnałem nadwagi. Idealną sylwetkę u psa poznaje się po żebrach łatwo wyczuwalnych podczas dotyku.

Po pierwsze: właściwe żywienie

Kluczem do osiągnięcia i utrzymania prawidłowej wagi psa jest właściwe żywienie. Porcje powinny być dostosowane do dziennego zapotrzebowania zwierzęcia, wynikającego między innymi z jego poziomu aktywności. By odmierzyć odpowiednią ilość pokarmu, możesz zapoznać się z zaleceniami producenta karmy, którą obecnie dostaje Twój pupil lub zamówić dietę dopasowaną do jego potrzeb na https://psibufet.pl/.

Jeśli przeprowadzona zgodnie z wcześniej opisanymi wskazówkami ocena sylwetki Twojego czworonoga wskazuje na otyłość lub niedowagę, zacznij od wizyty u specjalisty. Pod okiem psiego dietetyka proces odchudzania lub nabierania masy będzie przebiegał sprawnie i bezpiecznie. Pamiętaj, by trzymać się zaleceń i nie przekraczać dziennych porcji poprzez ciągłe dokładanie karmy do miski.

Po drugie: aktywność

W parze z odpowiednią dietą idzie oczywiście aktywność. Jeśli Twój pies ma prawidłową wagę oraz stały poziom aktywności, wystarczy, że będziesz stosować dotychczasową metodę żywienia. Pamiętaj jednak, by w okresach wzmożonej aktywności zwiększać nieco psie posiłki, a w czasie długotrwałej stagnacji – zmniejszać porcje. U psów borykających się z nadwagą zaleca się dodatkową aktywność. Nie przesadź jednak w drugą stronę i nie zmuszaj otyłego czworonoga do kilkukilometrowego joggingu. Zamiast tego stopniowo wydłużaj spacery, a także proponuj pupilowi wspólną zabawę w domu lub ogrodzie.

Po trzecie: uwaga na przekąski!

Przekąski i smaczki są tym, co wiele psów kocha najbardziej. Ich nadmiar może jednak przyczynić się do nadwagi! Jeśli zatem Twój pupil ma problem z dodatkowymi kilogramami, pamiętaj o tym, że smakołyki podawane pomiędzy posiłkami muszą wliczać się w dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Dobrym pomysłem jest wykorzystywanie części dziennego przydziału karmy w formie smaczków treningowych. Zamiast nagradzać psa jedzeniem, możesz też po prostu go pogłaskać lub pobawić się z nim jego ulubioną zabawką.

Artykuł zewnętrzny