Dbanie o zdrowie i szczęście czworonoga to codzienne zadanie dla każdego opiekuna. Duża dostępność gotowych karm w dużej mierze ułatwia zapewnienie pupilowi zbilansowanego sposobu żywienia. Rynek karm dla zwierząt domowych dynamicznie się rozwija, co może wprowadzić pewne zdezorientowane wśród osób poszukujących odpowiedniej karmy dla psa.

Co zatem warto wziąć pod uwagę przed zakupem? Jak rozstrzygnąć odwieczny dylemat dotyczący wyboru pomiędzy karmą suchą a mokrą?

Karma sucha – czym jest?

Karmy suche zawierają przeciętnie od 5% do 8,5% wody, co ogranicza rozwój bakterii i pleśni, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania konserwantów. Wśród karm suchych wyróżniamy granulaty, czyli karm pieczone oraz produkty ekstrudowane, czyli wytłaczane.

Zdecydowana większość karm suchych powstaje na drodze ekstruzji. Proces ten polega na mieleniu surowców, ich mieszaniu, wstępnym gotowaniu, następnie gotowaniu właściwym, suszeniu, powlekaniu substancjami smakowymi i na koniec pakowaniu.

W suchych karmach ekstrudowanych najważniejszym źródłem białka są mączki mięsne i mięsno-kostne z drobiu, wołowiny czy jagnięciny oraz suszone mięso. Źródło węglowodanów to najczęściej zboża, ryż, warzywa strączkowe, ziemniaki czy bataty.

Do zalet suchych karm dla psów zaliczamy:

  • możliwość przechowywania znacznie dłużej po otwarciu niż karmy mokre,
  • wysoka strawność węglowodanów,
  • ekonomiczność i wygoda podawania.

Karma mokra – czy jest lepsza od karmy suchej?

Karmy mokre wyróżniają się wysoką zawartością wody na poziomie 70-83% i przeważnie niską zawartością węglowodanów. Mogą występować w formie pasztetów, filetów mięsnych w sosie własnych czy kawałków w galaretce. Sprzedawane są w puszkach, saszetkach lub tackach.

Konserwacja mokrych karm przebiega w formie sterylizacji w zamkniętych opakowaniach. Dzięki temu mają długi termin przydatności do spożycia. Podstawę składu karm mokrych stanowi mięso i produkty poubojowe, czyli mięso mięśniowe oraz korpusy, wątroby, żołądki, jelita, nerki, płuca itp. Surowce roślinne obecne w karmach mokrych dostarczają włókna pokarmowego i odpowiadają za konsystencję karmy. W porównaniu z karmami suchymi jest ich jednak zdecydowanie mniej.

Zalety karm mokrych dla psów to:

  • wysoka zawartość mięsa w karmach dobrej jakości,
  • wysoka smakowitość,
  • lekkostrawność.

Wybór pomiędzy karmą suchą a mokrą jest indywidualną kwestią i zależy od preferencji opiekuna i psa. Oba modele żywienia mogą stanowić zdrową dietę i nie wykluczają się wzajemnie. Istotne jest to, by wybierać karmy wysokiej jakości.

Jak rozpoznać karmę wysokiej jakości?

Najlepszym kryterium w ocenie jakości karmy jest jej skład. Nie chodzi tylko o poszczególne składniki, ale też jakość surowców, jakie wykorzystano do produkcji karmy. Warto więc stawiać na producentów znanych ze stosowania wysokiej jakości składników.

Szukając dobrej karmy bytowej dla swojego pupila, zwróć uwagę na to, czy zawiera dużą ilość mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego. Jeżeli tak, znajdą się one na pierwszym miejscu w składzie. Szukaj też karm, które nie zawierają zbóż lub mają ich niewielką ilość.

RAW PALEO ULTRA BEEF ADULT MINI – sucha karma z wołowiną dla psów dorosłych ras małych fot. vetexpert.eu

Aby pies zachował zdrowie i dobrą kondycję, w karmie nie może zabraknąć dodatków funkcjonalnych i nutraceutyków. To składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie różnych narządów w organizmie psa. Są to na przykład fruktooligosacharydy, mannanooligosacharydy, witaminy, prowitaminy i substancje mineralne. Zwróć też uwagę czy karma jest przeznaczona do podawania szczeniętom, psom dorosłym, a także psom ras dużych, średnich lub małych.

Odkryj karmy dla psów od vetexpert.eu

Każda z wymienionych grup ma bowiem inne zapotrzebowanie na kalorie, składniki odżywcze, zawartość białka i tłuszczu. RAW PALEO to marka premium oferująca suche i mokre karmy dla psów. Wyróżniają się one prostym, naturalnym składem dopasowanym do gatunkowych potrzeb psów różnych ras, w różnym wieku, o różnym stopniu aktywności.

Karmy suche i mokre RAW PALEO powstają z dobrej jakości surowców o dużej smakowitości. Duża zawartość mięsa jest źródłem niezbędnego w diecie psów białka zwierzęcego. Karmy są też wzbogacone o odpowiednie dodatki w idealnej ilości, tak, aby zapewnić psu zdrowie i kondycję. Znajdziesz je w ofercie VET EXPERT.

Artykuł zewnętrzny