Pies dla rodziny

Przed podjęciem decyzji jaki pies dla rodziny będzie najodpowiedniejszy, należy rozpatrzyć kilka aspektów. Poniższy tekst zawiera garść informacji o kilku z najpopularniejszych rasach psów rodzinnych. To okazja do oceny ich wad i zalet. Ten mini przewodnik być może pozwoli uzyskać odpowiedź na pytanie, kto zostanie naszym przyjacielem na następne kilka lub nawet kilkanaście lat.

Na co zwrócić uwagę wybierając psa dla rodziny.

Na początek warto zastanowić się jak aktywna jest nasza rodzina? Jaki tryb życia prowadzą poszczególni domownicy a jaki osoba, która głównie będzie zajmowała się psem? Istotne znaczenie ma również rozmiar psa. Niewielkich rozmiarów pieski z całą pewnością są nieodpowiednie dla małych dzieci, które kruchego pieska będą traktować jak zabawkę i przy okazji wylewu czułości mogą wyrządzić mu krzywdę. 

Natomiast duże rasy psów zazwyczaj są bardzo aktywne, i w domu, w którym rodzice pracują a nastolatkowie większość czasu spędzają przed komputerem, pies po prosu będzie się nudził. Należy pamiętać, że znudzony pies to pies destrukcyjny. Zatem kwestia ilości czasu jaki możemy poświęcić naszemu pupilowi jest jedną z istotniejszych do rozważenia.
Jaki temperament ma mieć nasz pies? Są rasy lubiące wszelakie aktywności: spacerowanie, wędrówki po lesie, bieg przy rowerze. Taki pies będzie odpowiedni dla osób prowadzących aktywny tryb życia, uprawiających rożne dyscypliny sportu. Zawsze istnieje możliwość połączenia psich potrzeb z naszą pasją Wspólne treningi z pewnością zaowocują rozbudowaniem szczególnej więzi w relacji opiekun-pies.

Tak samo jak ludzie, tak  i psy mają swoją osobowość. Są psy bardziej opanowane, spokojne a są  takie, którym w głowie tylko zabawa i psoty. W tym przypadku również ważne jest odpowiednie dopasowanie psa do rodziny. Spokojny senior, lubiący powolne spacery,  będzie miał trudności z opanowaniem charakternego psa, domagającego się dużej dawki aktywności i zadań do wykonania. W tym przypadku bardziej sprawdzi się pies kanapowy, który uwielbia wielogodzinne wylegiwanie się i pieszczoty na kolanach swojego opiekuna. Do podstawowych potrzeb psa każdej rasy należą: karmienie, spacery, zabiegi konieczne do utrzymania zdrowia oraz odpowiednia pielęgnacja. To wszystko składa się na ponoszenie określonych kosztów utrzymania psa. Wielkość psa ma tu także znaczenie, bowiem duże psy procentowo generują większe koszty.  Dotyczy to również podatności danej rasy na zapadanie na rożne choroby i ewentualne koszty leczenia. Rozważając wszystkie możliwe potrzeby psa można wytypować rasę, która będzie najodpowiedniejsza jako pies dla nas i naszej rodziny.

Wśród ras psów niewielkich rozmiarów o cechach psów rodzinnych należy wymienić: buldożka francuskiego, hawańczyka oraz Cavalier King Charles Spaniela. Na liście psów rodzinnych średniej wielkości i dużych nie może zabraknąć: pudla, beagle, boksera, collie i golden retrievera  W tej roli sprawdzi się także niezawodny labrador retriever

Popularne psy dla rodziny – przegląd ras

Buldożek Francuski

Pies dla rodziny - buldożek francuski

Buldog francuski to krępej budowy piesek o dużej kwadratowej głowie. Jego nos jest szeroki i cofnięty. Zazwyczaj jest czarny ale ten figlarny nosek może mieć też jaśniejszy kolor. Ma uwydatnione, szeroko rozstawione oczy i uszy proste jak u nietoperza. Wysokość psa w kłębie do ziemi powinna być podobna do długości psa. Ogon buldożka może być wyprostowany lub zakręcony. Skóra u buldożka jest luźna i w rezultacie tworzy charakterystyczne zmarszczki wokół głowy i ramion. Sierść jest krótka, gładka i błyszcząca. Buldożki występują w umaszczeniu: pręgowanym, kremowym, płowym, białym, czarnym i szarym oraz różnych kombinacjach tych umaszczeń. Pieski tej rasy mogą mieć czarną „maskę” na pysku oraz białe znaczenia na tułowiu.  Pielęgnacja buldożka nie jest wymagająca. Wystarczy jego przeurocze, pomarszczone ciałko przecierać wilgotną szmatką dla utrzymania zdrowej i błyszczącej szaty. Buldogi francuskie są podatne na rożne choroby dotyczące stawów, kręgosłupa czy serca. Miewają też problemy z oczami. Ze względu na ich skrócony pyszczek buldożek w czasie upałów może mieć trudności oddechowe  Łatwo bowiem się przegrzewa ale i niskie temperatury mogą mu zaszkodzić. Buldożek może mieszkać w niewielkim mieszkaniu i nie potrzebuje wybiegu. Wystarczy mu codzienny średnio długi spacer. Buldożek żyje średnio 10 lat.  Buldożek to znany z wesołego usposobienia i częstych wybryków piesek. Ta muskularna psina będzie idealnym psem do zabaw z dziećmi. Jest mały ale stosunkowo silny i odporny na czułe, czasem zbyt mocne uściski dzieci. Buldożek wspaniale dopasowuje się do ludzi z którymi żyje. Dzieci będą miały wspaniałego kompana do zabaw natomiast jego lojalność da pocieszenie osobom starszym. Te cechy plasują go wysoko na liście idealnych psów dla rodziny.

Hawańczyk

Hawańczyk pies dla rodzinny

Hawańczyk to mały pies o mocnej budowie, ciemnych oczach i długim ogonie. Pokryty jest pięknymi, jedwabistymi włosami, które mogą być faliste, kręcone lub sznurowe. Hawańczyk występuje w kolorach: czarny, biały, płowy lub brązoworudy i jego odcienie.
Jest to bez wątpienia zdrowa i długowieczna rasa. Niektóre osobniki są jednak podatne na choroby oczu, mają problemy ze stawami, organami wewnętrznymi , mogą chorować na głuchotę. Wydaje się, że ryzyko zachorowań  na rożne choroby wzrasta z wiekiem. Hawańczyk nie jest wymagający co do warunków życiowych, nie potrzebuje rozległych przestrzeni ale trzeba mu poświecić odrobinę czasu na codzienne ćwiczenia i spacer. Pies ten żyje ok 14 lat.
Hawańczyk zyskuje coraz to większą rzeszę miłośników tej rasy. Są to bowiem radosne psy kochające dzieci, inne psy, a nawet inne gatunki zwierząt. Są stosunkowo łatwe do wyszkolenia, wykazują niezwykłą chęć zadowolenia swoich właścicieli. Nie jest to rasa hałaśliwa i nawet przebywając przez długi czas w samotności, czego bardzo nie lubi, nie manifestuje swojego znudzenia szczekaniem. Hawańczykowi należy poświecić sporo czasu na pielęgnację dla utrzymania jego pięknej, jedwabistej szaty. Hawańczyk nie zrzuca często włosów i nie są one alergizujące. Każdy Hawańczyk będzie wspaniałym towarzyszem dla rodziny zarówno tej, w której są małe dzieci jak i seniorzy.

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel - pies dla rodziny

Cavalier King Charles Spaniel to piesek o proporcjonalnej budowie, zaokrąglonej głowie, pełnej kufie i czarnym nosku. Oczy w kolorze ciemnego brązu osadzone są w czarnych obwódkach. Jego długie uszy mają charakterystyczne pióra, które występują także na klatce piersiowej, nogach i ogonie. Umaszczenie tego spaniela jest trójkolorowe i może być: czarne z białym, czerwone z białym, podpalane i rubinowe. Piesek ten żyje 10-14 lat. Rasa ta ma skłonności do chorób oczu, uszu wraz z głuchotą, problemów ze stawami, z kręgosłupem, sercem. Jest również podatna na otyłość, należy zatem uważać z pożywieniem i nie przekarmiać psa. W pielęgnacji należy zwrócić uwagę na futerko spaniela, które należy czesać codziennie, aby się nie filcowało. Oczy i uszy trzeba przemywać wilgotnym wacikiem.
Cavalier King Charles Spaniel to przyjazny, czuły i radosny pies, który zawsze wydaje się być zadowolony co okazuje wciąż merdającym ogonkiem. To rasa, którą pokocha każda rodzina ze względu na czułość i delikatność wobec małych dzieci. Cavaliery są wystarczająco inteligentne by nauczyć je posłuszeństwa a nawet wielu sztuczek. Z natury towarzyskie, łatwo dogadują się z innymi psami i gatunkami zwierząt. Cavalier kocha ludzi i potrafi być cudownym towarzyszem i jednakowoż sprawdzi się w psich sportach. Ze względu na skłonności do bycia liderem wymaga określenia jasnych zasad co wolno mu robić a jakie zachowania są niepożądane. To pozwoli w przyszłości stworzyć bezproblemowe relacje w ludzko-psiej rodzinie.  

Pudel

Pudel Pies rodzinny

Pudel to pies o niezwykłej urodzie i inteligencji. Ma dystyngowaną harmonijną budowę ciała. Występuje w trzech odmianach: pudel olbrzymi, pudel średni i pudel miniaturowy. Ma mała głowę, szpiczasty pyszczek, ciemnobrązowe oczy i zwisłe uszy. Ogon pudla jest prosty i noszony wysoko. Sierść u tej rasy jest kręcona i występuje we wszystkich jednolitych kolorach. Chociaż pudel to długowieczna rasa nie omijają go choroby, w tym genetyczne. Do najczęstszych problemów zdrowotnych należą: dysplazja stawów, zanik siatkówki, zaćma, katar, alergie, infekcje uszu jak również wzdęcia. Intensywna pielęgnacja u pudli jest niezbędna. Należy je kąpać i strzyc co sześć tygodni. Pudlom należy czyścić zęby i uszy, które są płaskie i opadające przez co mają złą wentylację. Ze względu na nietypową sierść są psami dobrymi dla alergików.  Pudel dobrze czuje się w towarzystwie ludzi i nie znosi samotności więc nie nadaje się do przebywania w kojcu. Źle reaguje także na surową dyscyplinę. W szkoleniu szczeniaka należy kierować się cierpliwością i pozytywnym wzmocnieniem aby wyrósł na konsekwentnego, pewnego siebie psa.  Pudel jest psem długowiecznym żyje średnio 15 lat a niektóre osobniki nawet znacznie dłużej.
Pudel to pies o wspaniałym charakterze. Pierwotnie wykorzystywany był w myślistwie. Jego nazwa pochodzi od słowa kaczka co miało związek z jego doskonałymi zdolnościami do pływania. Futerko pudla było krótko cięte aby nie krepowało ruchów podczas aportowania z wody. Do dziś pudle są strzyżone w charakterystyczny sposób. Pies ten jest żwawy i zabawny, ma dobrotliwe usposobienie i jest bardzo inteligentny. Dzięki tym niezwykłym cechom, pudel stał się rasą bardzo popularną wśród rodzin.

Beagle

Beagle pies dla rodziny

Beagle to mały ale mocny i wytrzymały pies gończy. Ma kwadratowy tułów, długą czaszkę, prostą kufę i brązowe oczy. Jego uszy są długie i wiszące.  Ogon Beagle jest noszony wysoko ale nigdy nie zakręca się na linię grzbietu. Sierść psa w tej rasie jest elegancka i łatwa w pielęgnacji. Dopuszcza się każde umaszczenie psa gończego. Najczęściej jest ono trójkolorowe ale bywają także dwukolorowe osobniki. Beagle zmagają się z chorobami takimi jak: epilepsja, choroby serca, oczu i kręgosłupa. Żyją średnio 14 lat.
Podobno beagle pochodzi ze słownika celtyckiego i oznacza przymiotnik mały. Bowiem kiedyś było to rasa znacznie mniejsza a niektóre osobniki mieściły się w kieszeni myśliwego. Od tego czasu wielkość psów znacznie się zmieniła a psy te służą myśliwym podczas polowań na większą zwierzynę. Beagle jest niestrudzonym myśliwym, uzdolnionym w wyszukiwaniu i wypłaszaniu zwierzyny. Dlatego jest to rasa dość hałaśliwa. Bez odpowiedniego szkolenia potrafi namiętnie oszczekiwać rożne przedmioty i inne zwierzęta. Beagle to również idealny pies rodzinny. Nadający się do aktywnych osób lubiących piesze wycieczki, długie spacery i inne aktywności. Beagle jest rasą raczej nie mająca większych problemów zdrowotnych. Słabym punktem mogą być uszy, które należy regularnie czyścić aby nie wdała się infekcja. Krótkie futerko także nie przysparza wielu kłopotów pielęgnacyjnych. Wystarczy dokładne szczotkowanie raz w tygodniu aby pies cieszył się dobrym zdrowiem. Ten łagodny pies długo jeszcze będzie na szczycie listy najlepszych psów dla rodzin, ponieważ uwielbia duże towarzystwo zarówno ludzi jak i innych psów.

Bokser

Bokser pies rodzinny

Bokser jest średniej wielkości psem o mocnej budowie. Ma proporcjonalną głowę, krótką kufę i cofnięty nos. Oczy u boksera są ciemnobrązowe a jego uszy jeszcze do niedawna przycinane teraz swobodnie opadają. Sierść boksera jest krótka, gładka  i ściśle przylegająca. Jej pielęgnacja jest łatwa i wymaga tylko dokładnego szczotkowania raz na kilka dni. Umaszczenie boksera może być płowe, jasnobrązowe, pręgowane, czarne i brązowe z białymi znaczeniami. Boksery chorują na serce, epilepsję i nowotwory. Występuje u nich także dysplazja stawów biodrowych, problemy z kręgosłupem i stawami łokciowymi. Częste bywają wzdęcia i skręt żołądka, które w ciężkich przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Boksery są podatne na głuchotę. To dość aktywna rasa i nie straszne są im długie spacery a nawet jogging przy rowerze. Zaspakajanie ich potrzeb ruchowych sprawia, że mogą mieszkać nawet w mieszkaniu.  Boksery odzywają 11-14 lat.
Bokser jest cierpliwy i opiekuńczy a nadto uwielbia ludzkie towarzystwo w rezultacie jest jednym z najlepszych psów dla dzieci. Dobrze wychowany i socjalizowany od najmłodszych lat świetnie dogada się z innymi zwierzętami. Należy pamiętać, iż boksery są psami dość upartymi i w wychowanie boksera należy włożyć dużo cierpliwości i czasu.

Border collie

Border collie to średniej wielkości, energiczny pies pracujący. Ma proporcjonalna głowę, stojące uszy i gęstą sierść, która sprawdza się w każdych warunkach atmosferycznych. Jego ogon unosi się kiedy pies jest podekscytowany. W hodowli dopuszczalne są wszystkie odmiany kolorów psów z wyłączeniem przewagi koloru białego. Zróżnicowanie ich eksterieru wynika z faktu, że psy te hodowane były bardziej jako psy użytkowe niż wystawowe. Pielęgnacją psa nie jest wymagająca i sprowadza się do szczotkowania sierści i przycinania pazurów. Collie mają skłonności do padaczki, dysplazji stawów, chorób oczu i głuchoty. Ich długość życia sięga 15 lat.
Obecnie coraz więcej psów tej rasy pełni funkcję psa do towarzystwa. To bardzo uczynny pies albowiem każdy border zawsze chce zadowolić swoją ludzką rodzinę. To pies delikatny, przewidywalny i nieagresywny. Uwielbia pochwały dlatego też jest super łatwy do trenowania. Jak większość owczarków dobrze dogaduje się z dziećmi. Jest inteligentny, zrównoważony i  pracowity. Pies ten może być bojaźliwy dlatego ważna jest prawidłowa socjalizacja by rozwijał prawidłowe relacje z ludźmi i innymi gatunkami zwierząt. To niezmiernie dynamiczny pies, który doskonale sprawdzi się w psich sportach. Intensywne ćwiczenia pozwolą  mu także spożytkować pokłady energii, które tkwią w tym psie. Border collie to przede wszystkim pies pasterski zaganiający. W warunkach rodzinnych ma potrzebę zbierania rozproszonych przedmiotów w jedno miejsce. Podczas szkolenia potrzebuje zdecydowanego postępowania, w przeciwnym razie to on przejmie rolę przewodnika. Collie na nadaje się do kojca. Może w nim przebywać pod warunkiem umożliwienia mu codziennej dużej dawki ruchu. Pies tej rasy musi dla prawidłowego funkcjonowania być zmęczony psychicznie i fizycznie.

Golden Retriever

Pies dla rodziny - zestawienie 9 ras psów, które doskonale sprawdzą się w tej roli.

Golden retriever to pies średniej wielkości, mocnej budowie i harmonijnych ruchach. Ma szeroka czaszkę, prostą kufę i ciemnobrązowe oczy. Jego uszy zwisają swobodnie a ogon jest długi i noszony na linii grzbietu. Szata goldena jest prosta lub falista, w kolorze kremowym lub rożnych odcieniach złota. Na łapach, ogonie, podbrzuszu i szyi występują charakterystyczne”pióra”. Golden potrzebuje umiarkowanej pielęgnacji. Wystarczy mu cotygodniowe szczotkowanie. Czynność ta wzmaga się w okresach linienia. Golden zrzuca sierść dwa razy do roku. Podstawowe choroby występujące w tej rasie to: dysplazja stawów, choroby serca, oczu, rak gruczołów mlekowych.
Golden retriever to jeden z najlepszych psów dla rodziny. Jest bardzo czuły i delikatny. Jego talent myśliwski jest szeroko rozwinięty. Jest wybitnym pomocnikiem każdego myśliwego. Potrafi delikatnie podjąć zwierzynę zarówno z lądu jak i z wody. Ta umiejętność przekłada się na delikatne kontakty z dziećmi. To bardzo inteligentny pies, spokojny, miły i lojalny. Jest też bardzo łatwy do wyszkolenia, toteż sprawdza się także jako pies rodzinny. Jego nauka nie przysporzy trudności nawet mało doświadczonym właścicielom. Pomimo swojego spokoju jest to rasa psów dość energicznych, potrzebujących dużo ćwiczeń i ruchu. Golden retriever będzie wdzięczny za codzienny spacer i odpowiednią dawkę ćwiczeń umysłowych. Bez tego może stać się niszczycielski, nadmiernie żywiołowy a nawet neurotyczny. Ta rasa jest doskonałym wyborem dla rodziny, która otoczy go opieką i zapewni mu podstawowe potrzeby. Golden odwdzięczy  się za to swoją lojalnością i oddaniem.

Może cię zainteresować:

Labrador Retriever

Labrador retriever pies dla rodziny z dziećmi

Labrador retriever jest krzepki, ciężki i dobrze zbudowany. Ma wyraźnie zarysowaną głowę, proporcjonalna do reszty tułowia, przyjazne oczy i opadające uszy. Linia grzbietu jest prosta aż po zad zakończony grubym ogonem. Sierść labradora jest krótka, gładka i twarda. Umaszczenie występujące w tej rasie to: kremowy, czekoladowy lub czarny.  Labrador gubi sierść w niewielkiej ilości przez cały rok, dlatego pielęgnacja labradora to cotygodniowe wyczesywanie szczotką  o gęstym włosiu. Masowe zrzucanie futerka odbywa się wiosną i jesienią. Należy też przycinać pazury i pamiętać o opróżnianiu gruczołów około odbytniczych, które mają tendencję do stanów zapalnych. Ponad to labradory mają skłonności do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, chorób oczu, raka gruczołów mlekowych. Psy te żyją średnio 11 lat.
Labradory są wyjątkowo cierpliwe, inteligentne i życzliwe. To wspaniali towarzysze, kumple do zabaw i ćwiczeń. Labrador to pies dla ludzi świadomych swoich potrzeb, wykona bowiem każde zadanie o jakie się go poprosi. Jednak ze względu na swoja energiczna naturę, pozostawiony sam sobie stanie się destrukcyjny dla otoczenia. Jego wszechstronność użytkowa jest wykorzystywana w policji, wojsku czy ratownictwie. Labradory zostają często przewodnikami osób niewidomych lub są asystentami osób z dysfunkcjami ruchu. To doskonały pływak i niegdyś cechę tę wykorzystywali rybacy przy połowach. Dziś pies ten dzięki swojej ofiarności i odwadze stał się ulubionym psem rodzinnym na całym świecie. Labradory to pracowite psy, które będą zachwycone wszelaka aktywnością, zabawą czy powierzonym mu zadaniem. Jednak łagodność labradora może być zwodnicza i wskazywać na jego ospałość lecz jego temperament jest niespożyty. Wymaga codziennych długich spacerów lub biegu na smyczy przy rowerze. Potrzebuje też konsekwentnego przewodnictwa aby nie stać się liderem w rodzinie. Labradory maja skłonność do tycia nie należy więc ich przekarmiać.

Psy rodzinne – podsumowanie

Przedstawione w zestawieniu rasy psów maja predyspozycje do bycia idealnymi psami dla rodziny. Przy wyborze psa rodzinnego należy jednak spojrzeć kompleksowo na swoje potrzeby i możliwości. Czy chcemy mieć pieska małego czy dużego, aktywnego lub mniej, z temperamentem czy przysypiającego pieszczocha? Ile czasu i środków jesteśmy w stanie mu poświecić? Tylko prawidłowo formułując swoje oczekiwania i predyspozycje zwiększamy szanse na to by mieć oddanego przyjaciela na całe życie.