Spacery są bardzo ważną częścią życia psa, a Twoją codzienną rutyną. Spacer z psem może szybko stać się nudny, jeśli wybierasz zawsze tą samą lub podobną trasę. Prostymi sposobami jednak możesz bez większego wysiłku uczynić z niego przygodę dla Was obojga i jednocześnie wzmocnić więź między Tobą a Twoim psem. Poniżej prezentujemy Ci kilka pomysłów na udany spacer z psem. Dowiesz się również o zaletach spaceru z psem oraz czyhających na niego zagrożeniach! Zapraszamy!

5 wskazówek, jak możesz urozmaicić spacer z psem?

1 – Wybieraj nowe trasy

Zapewnij różnorodność Twojemu psiakowi i od czasu do czasu wypróbuj razem z nim nowe trasy. Twój pies będzie szczęśliwy, gdy będzie mógł odkrywać i wąchać nowe rzeczy.

2 – Spaceruj z psem bez smyczy

Puszczanie psa bez smyczy jest ważne po to, aby psiak mógł wyładować swoją psią energię. Każdy pies powinien mieć możliwość korzystać z tego tak często, jak to tylko możliwe. Doskonałe miejsce to las, łąka czy spacer nad morzem, gdy w pobliżu nie ma ulic ani placów zabaw dla dzieci. Obowiązuje jednak następująca zasada: pies może cieszyć się swobodnym bieganiem bez smyczy dopiero wtedy, gdy pewnie opanuje Twoje przywołanie! Od samego początku trenuj psa, aby ciągle wracał do Ciebie i nagradzaj go za to.

3 – Pozwól psu wybrać drogę

Z reguły to ty decydujesz, jaką ścieżkę lub kierunek podczas spaceru obierzesz w następnej kolejności. Dla urozmaicenia zmień zasady! Pozwól mu samemu zdecydować, dokąd ma prowadzić ścieżka. Staraj się nie spieszyć i nie ograniczać psiaka ciągłymi komendami. Bądź cierpliwy. Może minąć trochę czasu, zanim pies zacznie biegać samodzielnie. Zaufaj swojemu psu i pozwól mu przejąć inicjatywę. Jest to prosty sposób na zapewnienie mu wspaniałego spaceru.

4 – Zabawiaj psa poprzez aportowanie oraz inne aktywności podczas spaceru

Podczas dni, kiedy szczególnie brakuje Ci czasu lub Twój pies ma więcej energii niż Ty, możesz urozmaicić spacer poprzez inne aktywności, które pomogą spalić dużo kalorii Twojego psiaka. Podczas spaceru możesz zagrać z psem w aportowanie, pozwolić mu bawić się z innymi psami lub wspólnie z psem zrobić krótki jogging.

5 – Urozmaicaj spacer poprzez zabawy z psem

Aby wzmocnić więź, a także szybciej i łatwiej przyciągnąć uwagę psa, bardzo dobrze jest od czasu do czasu, abyś spacer urozmaicił małymi grami, na przykład poszukiwanie skarbów z psem, ukrywanie zabawek. W ten sposób staniesz się interesujący dla psa, a jego uwaga znacznie się poprawi. Pies będzie się w ciebie wpatrywał, ponieważ albo otrzyma smakołyk, albo zostanie rozegrana ciekawa gra. To z kolei ma pozytywny wpływ na przywołanie psa, ponieważ znacznie szybciej i chętniej wróci do Ciebie. Dla psa takie zabawy są ekscytujące!

Co daje spacer z psem?

Spacery są bez wątpienia nie tylko dobre dla zdrowia Twojego psa, ale również Twojego. Chodzenie na spacery z psem jest ważne, aby psiak mógł załatwić swoje potrzeby, ale nie tylko! Poniżej prezentujemy kilka zalet:

  • Kontrola wagi psa. Regularne ćwiczenia i spacery zapewniają Twojemu psu spalanie dodatkowych kalorii oraz utrzymanie zdrowej wagi.
  • Zdrowe trawienie oraz zdrowe drogi moczowe. Regularne spacery zapewniają regularne wypróżnienia Twojego psiaka.
  • Zdrowe stawy. Ruch pomaga Twojemu psu utrzymać stawy w dobrej kondycji i zapobiec ich sztywnieniu.

Ciekawostka!

Czy wiesz, dlaczego Twój pies znaczy teren? Otóż w ten sposób Twój pies komunikuje się z innymi psami, poprzez zapachy.

Spacer z psem jest nie tylko dobry dla Twojego zwierzaka, ale także dla Ciebie! Regularne spacery mogą zdecydowanie poprawić Twoje zdrowie i pomóc Ci na przykład schudnąć.

Ogólnie mówiąc, zwierzęta domowe sprawiają, że czujemy się zdrowsi. Czas spędzony z futrzanym przyjacielem pomaga Ci w następujących sytuacjach:

  • zmniejsza stres,
  • łagodzi poczucie samotności i depresji,
  • zwiększa pewność siebie w kontaktach towarzyskich z nowymi przyjaciółmi
  • zapewnia wiele okazji do ćwiczeń w ciągu dnia.

Pozostawanie w formie jest istotne dla twojego zdrowia, ale także ważne dla dobrego samopoczucia twojego psa. Psy są bardzo podatne na szkolenie i są lojalne, więc będą merdać ogonem z aprobatą podczas każdej przygody związanej z aktywnością fizyczną, którą chcesz odkryć.

Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby mieć pewność, że nie przeciążasz swojego psa, zwłaszcza jeśli jest starszy.

Zagrożenia podczas spaceru z psem

Coraz częściej spotykanym zagrożeniem podczas spaceru są zatrute przynęty zostawiane na trasach psich spacerów. Zazwyczaj taka trucizna jest umieszczana w kawałkach pożywienia, które są atrakcyjnym wabikiem dla psów.

Jeśli zauważysz, że twój pies interesuje się takim pożywieniem, zachowaj szczególną ostrożność. Chcesz wiedzieć, co powinno zaostrzyć twoją czujność? Sprawdź nasze wskazówki, dotyczące tego, jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku zatrucia, na co zwrócić uwagę podczas spaceru i w jaki sposób zapobiec tak niebezpiecznym sytuacjom. Powyższy e-book przydatny poradnik, który powinien przeczytać każdy przyjaciel czworonogów.