inwazja nicieni u psow

Skąd się biorą nicienie u psów?

Nicienie to pasożyty, które bytują w jelitach psów i kotów. Zarażone zwierzęta wydalają jaja oraz larwy pasożyta wraz z kałem. W ten sposób pasożyt rozprzestrzenia się na inne psy, które podczas eksploracji terenu i węszenia mogą mieć styczność z larwami. Połknięte larwy dojrzewają w przewodzie pokarmowym zwierzaka, a następnie wczepiają się w jelito, by żerować i składać kolejne jaja. Jaja nicieni mogą przebywać w środowisku nawet przez rok, przez co łatwo można znaleźć je w glebie, ale również na owocach czy warzywach, a także w skażonym larwami mięsie.

By uniknąć inwazji nicieni, warto zadbać nie tylko o częste profilaktyczne odrobaczanie czworonoga, ale również o sprzątanie kup po swoim psie i uniemożliwianie pupilowi kontaktu z odchodami.

Nicienie jelitowe u psów – groźne zwłaszcza dla szczeniaków

Po wczepieniu się w ścianki jelita, larwy nicieni zaczynają żerowanie, żywiąc się psią krwią. W wyniku tego pojawiają się wrzody, które mogą powodować krwawienie. Zarażenie pasożytami nicienia jest niebezpieczne zwłaszcza w przypadku szczeniąt i psów o obniżonej odporności. Takie zwierzęta mogą powodować trwałe uszkodzenia jelit oraz zapalenie narządów wewnętrznych. W przypadku szczeniaków i podrostów, zmasowana inwazja nicieni u psów może przyczyniać się do zaburzeń wzrostu oraz nieprawidłowego rozwoju organizmu. Skrajne przypadki zarobaczenia mogą skutkować nawet śmiercią zwierzęcia, dlatego nie należy ich bagatelizować.

Objawy inwazji nicieni jelitowych u psów

Najbardziej charakterystycznym objawem zarażenia nicieniami jest utrzymująca się biegunka. Oprócz tego u psa mogą wystąpić wymioty, apatia, niedokrwistość, utrata masy ciała, znaczne pogorszenie okrywy włosowej, utrata apetytu, gorączka, krwisty i śluzowaty kał, apatię czy liczne stany zapalne organizmu. Często pojawia się również charakterystyczny objaw saneczkowania, a w wydalanym kale można zauważyć gołym okiem jaja lub fragmenty pasożytów.

Każde tego typu zachowanie naszego psa powinno być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem weterynarii, by natychmiastowo wdrożyć odpowiednie leczenie z użyciem preparatów odrobaczających. W przypadku dostrzeżenia larw lub dorosłych form pasożytów w kale lub wymiocinach, warto zebrać je do specjalnego pojemnika i przedstawić lekarzowi w czasie wizyty.

Bibliografia dostępna jest pod adresem:

https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/pasozyty/nicienie-sercowe/