Do zachowania zdrowia czworonogi potrzebują nie tylko odpowiedniej ilości ruchu, ale także wyzwań umysłowych. Bez treningów i zadań stymulujących psią psychikę zwierzęta mogą popadać w apatię, a także rozwijać różne problemy behawioralne. Poniżej znajdziesz propozycję trzech, prostych i niedługich treningów, które możesz przeprowadzić każdego dnia.
Przed treningiem z psem. Co warto przygotować?
Wasz trening nie musi być podręcznikowy i profesjonalny. Jeśli nie masz ambicji startować w zawodach na posłuszeństwo, to zadbanie o kilka podstawowych tricków będzie w zupełności wystarczające. Oprócz nawiązywania więzi z psem, to również doskonały sposób na naukę posłuszeństwa, która jest konieczna dla bezpieczeństwa Twojego podopiecznego: przywoływanie, dostawianie do nogi czy spokojne czekanie w jednej pozycji mogą w skrajnych przypadkach nawet uratować życie psa.
Jeśli masz już odpowiednie nastawienie, zadbaj jeszcze o gadżety. Przydatna będzie dobrej jakości karma dla psa (np. z fera.pl), Oprócz tego dwa takie same sznury lub wygodne w chwycie zabawki.
3 przykładowe treningi dla Ciebie i Twojego psa
1. Aport! Denerwuje Cię, że Twój pies „nie rozumie” aportowania? Spokojnie wytłumaczysz mu to w ciągu kilku treningów. W tym celu przydatne będą dwie takie same zabawki (najlepsze są linki treningowe skręcone w warkocz). Rzuć jedną z nich i poczekaj, aż pies do niej pobiegnie. Gdy tylko ją złapie, zacznij machać drugą. Pies zapewne podbiegnie, ponieważ ruszająca się zabawka jest znacznie bardziej atrakcyjna od tej już „upolowanej”. Gdy zbliży się do Ciebie, wypuści z pyska pierwszą linkę i będzie próbować złapać drugą. Powtórzcie to kilka razy. Gdy trening będzie szedł płynnie, w czasie gdy pies do Ciebie biegnie z zabawką w pysku wydawaj komendę „aport!”. A gdy się zbliży, powtarzaj „zostaw”.
2. Cierpliwość to wielka sztuka. Ten trening zazwyczaj sprawia wiele radości opiekunom, ponieważ psy wykazują wiele kreatywności w osiąganiu swojego celu, jakim jest zjedzenie smaczka. Do treningu potrzebujesz pysznych przysmaków (niewielkiej ilości). Wydaj komendę „siad” i postaraj się skupić uwagę psa na sobie. Gdy macie już kontakt wzrokowy, wyciągnij na otwartej dłoni pod jego nos smaczek, powtarzając „czekaj” lub „nie rusz”. Gdy pies chce przechwycić smaczek, zamykaj dłoń. Po kilku razach pies zorientuje się, że aby otrzymać smaczek, musi spokojnie poczekać. Bardziej zaawansowanym treningiem jest układanie smaczków na podłodze przed psem, albo nawet jego łapach czy… nosie.
3. Swobodna zabawa. Nie każdy trening musi być skodyfikowany i pełen zasad. Pamiętaj, że stymulacją psychiczną dla Twojego psa jest również po prostu zabawa z Tobą. Bieganie, tarzanie się po podłodze, przytulanie i dokazywanie. Taka forma treningu doskonale zbliża do siebie psa i opiekuna, dając Wam obojgu poczucie szczęścia.
Tych błędów nie popełniaj, gdy trenujesz z psem
Na koniec parę słów o najczęściej popełnianych przez opiekunów czworonogów błędach. Pamiętaj, że pies jest zwierzęciem emocjonalnym i bardzo intensywnie skupionym na Twoich emocjach. Dlatego angażuj się w pełni w trening ze swoim podopiecznym, ale nie okazuj mu sfrustrowania, niezadowolenia, zniecierpliwienia czy niechęci, jeśli nie jest w stanie wykonać Twoich poleceń.
Dobrze jest również dostosować zadania dla psa do jego umiejętności. Jeśli dotychczas nie ćwiczyliście zbyt wiele, nie spodziewaj się spektakularnych efektów po kilku treningach. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że niektóre rasy psów są bardziej predestynowane do opanowywania tricków, niż inne: to głównie psy pracujące, które „spełniają się” w wykonywaniu zadań.
W treningach ważna jest także regularność i konsekwencja. Pamiętaj, aby nie przetrenowywać swojego podopiecznego, ale też nie rób zbyt wielkich przerw między kolejnymi treningami.
Artykuł partnera