Większość z nas słyszała historie jak to pies pogryzł ulubione buty swojego opiekuna, lub zdewastował kanapę a następnie merdając ogonem czekał przed drzwiami na powrót “Pancia”. Jaka jest przyczyna, że psy lubią gryźć przedmioty z ich otoczenia i niekoniecznie zabawki, które do nich należą? W tym artykule dowiesz się jak przekonać swojego czworonoga, żeby zostawił w spokoju skarpetki, meble, papier toaletowy czy poduszkę.

Lęk separacyjny a destrukcja

Na początku należy dowiedzieć się, co jest przyczyną destrukcyjnego zachowania u Twojego psa. Niechciane zachowanie dosyć często występuje z powodu lęku separacyjnego. Spokojny, zrównoważony pies gdy go opuszczasz spojrzy na ciebie smutnym wzrokiem, pójdzie na swoje legowisko i tam poczeka na Twój powrót. Natomiast pies z lękiem separacyjnym zacznie niespokojnie biegać po mieszkaniu, swoją frustrację wyładuje np. na rozszarpywaniu legowiska lub innych przedmiotów.

Psy, które są nad wyraz niespokojne będą nadmiernie ślinić się i szczekać. Mogą nawet spróbować ucieczki niszcząc przy tym drzwi, a nierzadko raniąc się. Nie reagują wtedy na komendy, odmawiają picia lub jedzenia. Aby poradzić sobie z takimi problemami u psa najlepiej udać się do psiego behawiorysty lub trenera

Gryzienie z nudy

Innym czynnikiem, który powoduje, że psy gryzą przedmioty jest po prostu nuda. Często wychodząc do pracy zostawiamy psa samego na wiele godzin. To naprawdę może być dla niego irytujące i powodować, że dla zabicia czasu zajrzy do kosza na śmieci aby przeżuć rzeczy znajdujące się w nim. Aby zminimalizować nudę Twojego pupila dostarcz mu odpowiednie zabawki, które powoli dozują jedzenie. Zamiast zabawek doskonale sprawdzą się również naturalne gryzaki dla psa – tylko pamiętaj, żeby wybrać takie, które będzie mógł długo przeżuwać. Im bardziej atrakcyjne będą te zabawki czy gryzaki, tym na dłużej absorbują pieska. Dlatego też próbuj nowe smaki, nowe zapachy, kształy.

Natomiast szczenięta, które tracą swoje mleczkami mają potrzebę gryzienia. Takie zachowanie po prostu łagodzi ból. Dlatego też muszą mieć zapewnione odpowiednie do wieku gryzaki, aby nie zwracały uwagi na Twoje kapcie. Pamiętaj, że nie należy karać małego pieska, tylko gdy zauważysz, że zabiera się do żucia twoich przedmiotów wymień je na jego zabawki. Ponadto szczeniak nie może zostawać sam bez nadzoru przez długi czas. W tym okresie musisz poświęcić mu wiele godzin na ćwiczenia i zabawę, a wyrośnie na wspaniałego towarzysza.

Co zrobić, by pies nie gryzł przedmiotów?

Jak nauczyć psa, żeby nie gryzł przedmiotów z otoczenia gdy zostaje sam? Można mieć przygotowany pokój dla psa, w którym nie ma przedmiotów, które może zniszczyć. Jednak w tym przypadku tylko minimalizujemy możliwość dewastacji przedmiotów. Kluczem do wyeliminowania złych nawyków jest trening. Już od szczeniaka powinniśmy wyznaczyć psu jego bezpieczne miejsce w domu. Na początku przyda się do tego klatka inaczej kennel dla psów. To tam dajemy naszemu pieskowi jedzenie, wodę, zabawki, smakołyki. Pies z czasem zrozumie, że te rzeczy należą do niego i jak będzie miał ochotę coś gryźć uda się tam bo gryzaki.

Kolejną ważną kwestią w wychowaniu jest socjalizacji. Należy pokazać psu jak najwięcej przedmiotów, miejsc, ludzi, zwierząt, aby mógł z nimi się zaznajomić, przez co nie będzie lękliwy. Zabawa, trening, spacery to następne ważne aspekty psiego życia. To podczas nich rozładuje emocje, zmęczy się fizycznie co pozwoli mu po przespać wiele godzin podczas Twojej nieobecności. Gdy jednak pies jest już dorosły i nabył złe nawyki warto udać się do osoby, która jest psim trenerem i pod okiem specjalisty spróbować rozwiązać problem gryzienia.

Podsumowanie

Psy destrukcyjne mogą naprawdę namieszać w naszym życiu. Nie doprowadź do sytuacji, że Twój pies będzie niszczył wszystko na co natrafi. Już od szczeniaka zacznij z nim ćwiczyć, wychodź na długie spacery, socjalizuj go z otoczeniem. To na pewno zaowocuje i wytworzy się między wami wyjątkowa więź i chęć współpracy.

Artykuł partnerski