owczarek niemiecki

Wielu z nas od dziecka marzy o tym, by móc opiekować się czworonogiem. Niektórzy chcą przygarnąć psy ze schroniska, inni preferują te rasowe. Nowy członek rodziny to nie tylko radość, czasami pojawiają się problemy. Niektóre rasy są szczególnie narażone na pewne choroby. Jeśli chodzi o pracę stawów i układu kostnego, schorzenia dotykają tu szczególnie dużych czworonogów. Jakie rasy narażone są na tego typu dolegliwości?

Owczarki niemieckie

Choć to psy szczególnie popularne w naszym kraju, decydując się na szczeniaka tej rasy, warto nastawić się na problemy związane z występowaniem choroby zwyrodnieniowej. Wraz z upływem lat postępuje degeneracja chrząstki stawowej. Zwierzę może również zacząć chorować na dystrofię kręgosłupa. Sposobem na zapobieganie rozwoju tych chorób jest zapewnienie owczarkom poprawnej diety oraz ruchu.

Labradory

Choć wszyscy zachwycają się ich urodą, labradory mogą cierpieć na poważne choroby stawów, przede wszystkim biodrowych i łokciowych. Warto ciągle monitorować ich stan i odbywać regularne wizyty u weterynarza, który może przeprowadzić badanie radiologiczne. Przeciwdziałanie zwyrodnieniom polega przede wszystkim na ścisłej kontroli nad wagą zwierzęcia. Dodatkowe kilogramy obciążają stawy, pogłębiając problemy.

Rasy małych piesków

Jedną z częstych dolegliwości jest dyskopatia – poważna choroba kręgosłupa. Dotyka ona przede wszystkim małych ras – pekińczyków, jamników czy shih tzu. Nie oznacza to, że nie zdarza się u większych osobników, jednak jest to zjawisko rzadsze. Nieleczona choroba może doprowadzić nawet do paraliżu zwierzęcia. Konieczne będzie wdrożenie leczenia, które dostosowane jest do fazy zaawansowania choroby. Często potrzebne jest przeprowadzenie operacji. W łagodniejszych przypadkach stosuje się fizjoterapię, farmakoterapię i ograniczenie ruchliwości psa.

Mopsy

Choć to rasa jedna z bardziej popularnych, mopsy mają predyspozycje do wielu chorób, nie tylko tych związanych z układem kostnym. Często występują np. problemy z oczami, alergie czy problemy z oddychaniem. Wiele psów tej rasy ma zwyrodnienia anatomiczne – mopsy zwykle mają nieprawidłowo rozwinięte kręgi, a im ich więcej, tym większe prawdopodobieństwo, że pies odczuwa dolegliwości bólowe. Oprócz dyskopatii u mopsów pojawiają się problemy ze stabilnością rzepek kolanowych oraz dysplazja stawów biodrowych i łokciowych.

Jak przeciwdziałać wystąpieniu chorób układu ruchowego u psów?

Niezależnie od charakteru zwyrodnienia zawsze warto stosować odpowiednią profilaktykę. Oprócz zbilansowanej diety podstawą dla zwierząt powinien być ruch, już od czasów szczenięcych. Warto planować regularne wizyty u weterynarza – wiele zmian wykrytych na wczesnym etapie można wyhamować poprzez leczenie zachowawcze. Pomocne będą też suplementy dla zwierząt, które przeciwdziałają chorobom kości i stawów. Pomyśl o nich, zwłaszcza jeśli Twój pies to przedstawiciel ras narażonych na podobne zwyrodnienia.

Artykuł zewnętrzny