Golden Retriever – informacje, opis rasy, opinie

golden retriever wszystko o rasie, opis rasy, opinie, informacje
  • Wygląd ogólny Golden Retriever
  • Standard rasy (wzorzec rasy)
  • Golden Retriever – szczeniaki
  • Strzyżenie (grooming)
  • Ćwiczenie, trening
  • Zdrowie
  • Żywienie
  • Historia
  • Organizacje
    • FCI – Federation Cynologique Internationale
    • ZKwP – Związek Kynologiczny w Polsce
  • Podsumowanie

Wygląd ogólny i podstawowe cechy Golden Retrievera

Golden Retriever to krzepki, umięśniony pies, przeciętnych rozmiarów, słynący z bujnego, lśniącego, złotego umaszczenia futra. Bez wątpienia to właśnie złoty kolor dał nazwę tej rasie. Golden ma szeroką głowę i przyjazne mądre oczy, opadające uszy oraz prostą kufę. Golden Retriever porusza się z gracją, płynnym, stanowczym krokiem, machając wesoło ogonem.

Golden jest przyjaznym, lojalnym psem rodzinnym, skorym do ciągłego służenia swojemu opiekunowi i dość łatwym w tresurze. Golden jest wesoły z natury i tą szczenięca radość zachowuje również jako dorosły pies. Golden Retriever lubi harce na łonie natury. Dla tego psa wrodzonym nawykiem jest pływanie i aport z wody.

Standard rasy Golden Retriever

Za kraj pochodzenia Golden Retrievera uważa się Wielką Brytanię. Klasyfikacja FCI zalicza goldena do 8 grupy: aporterów, płochaczy i psów dowodnych, sekcji 1 aporterów. Golden Retriever podlega próbom pracy.

Wygląd ogólny goldena

Standard rasy określa Golden Retrievera w ten sposób: spokojny, silny, aktywny pies, wydolny i dobrze ułożony o dobrotliwym pysku i wesołej osobowości. To w pierwszej kolejności pies myśliwski, powinien zatem zachować cechy użytkowe.  

Głowa goldena jest wyważona, dobrze wysklepiona a czaszka szlachetna, szeroka osadzona na średnio długiej szyi. Stop powinien być wyraźnie zaznaczony, chociaż w przypadku suk może być łagodniejszy. Mocna, szeroka kufa zakończona czarna truflą nosową. Dopuszcza się różowe wybarwienie nosa, które jest niepożądane ale nie stanowi wady psa.

Uzębienie psa jest mocne z doskonałym, symetrycznym, akuratnym zgryzem nożycowym. Oczy w kolorze ciemnej czekolady, szeroko rozstawione i osadzone w dość głębokich oczodołach, otoczone czarnymi oprawkami. Uszy średniej wielkości, opadające usytuowane mniej więcej w linii poziomej oczu.

Tułów Golden Retrievera zaczyna się od średnio długiej szyi i przechodzi w prostą od szyi do zadu linię grzbietu. Klatka piersiowa jest głęboka z dobrze wysklepionymi żebrami. Ciało Goldena jest muskularne i mocne, pokryte gęstą dwuwarstwową okrywą włosową w złotych kolorach.

Kończyny przednie charakteryzują się prostą linią oraz masywnym kośćcem. Łapy zaokrąglone jak u kota. Łopatki są długie i skierowane do tyłu. Ramiona tak samo jak łopatki mają tą samą długość i są ustawione we właściwej pozycji pod tułowiem.

Kończyny tylne u Goldena powinny być stabilne i umięśnione o mocnych podudziach. Nisko osadzone stawy skokowe, patrząc od tyłu powinny być w linii prostej bez odchyłów. Łapy jak przednie podobne do kocich. Ogon Goldena sięga długością stawu skokowego, noszony jest równo z linią grzbietową. Należy również zaznaczyć, że nie powinien się zawijać.

Okrywa włosowa Golden Retrievera jest prosta lub falista i występuje w kolorach od jasnego kremowego do głębokiego złotego ale nie mahoniowego. Na szyi występuje naturalna kryza a łapy przednie, tylne i ogon pokrywa dłuższy włos tworzący charakterystyczne “pióra”. Włos ten może być jaśniejszy od pozostałej szaty Golden Retrievera.

Zdrowy samiec powinien mieć dwa, prawidłowo wykształcone jądra osadzone w worku mosznowym.

Hodowcy mają obowiązek położyć nacisk na ogólny wygląd, harmonię budowy, chód stawiając na drugim miejscu inne cechy.

Jakiekolwiek odstępstwa od powyższego wzorca traktowane są jako wady i obniżają ocenę. Spadek punktacji zależny jest od stopnia i nasilenia wad, ich wpływu na zdrowie i zachowanie psa. dyskwalifikacja psa oparta jest na wykazaniu wyraźnych odchyleń od normy, mając na myśli ułomności psychiczne i fizyczne. 

Wzorzec FCI nr 111 /28.10.2009 – link do pełnego wzorca.

Wysokość w kłębie:Waga: 
Psy56 – 61 cm30 – 35 kg
Suki51 – 56 cm25 – 32 kg
Orientacyjna wielkość psa Golden Retriever:

Szczenięta rasy Golden Retriever

Podobnie jak w przypadku innych ras zaleca się wczesną socjalizację szczeniąt Golden Retrievera. Poprzez wystawianie szczeniaka na kontakt z obcymi ludźmi, w tym dziećmi, innymi gatunkami zwierząt inicjuje się prawidłowy rozwój psychiczny psa. Socjalizacja w wieku od ośmiu do szesnastego tygodnia życia szczenięcia przysłuży się prawidłowej przemianie oseska w dobrze przystosowanego, wychowanego psa dorosłego. 

Zajęcia w psim przedszkolu pomagają nie tylko psom ale i ich właścicielom w zrozumieniu  rządzących procesem socjalizacji zależności. Co za tym idzie ułatwiają na wczesnym etapie rozpoznawanie, wyłapywanie i korektę złych nawyków. Ćwiczenia z psem wzmagają rozwój niesamowitej więzi w relacjach pies człowiek. Złoty golden jest z natury nastawiony na pracę z człowiekiem. Chcąc go zadowolić chętnie spełnia polecenia swojego pana co sprawia, że szczeniaki Golden Retrievera niezwykle łatwo szkolić.

Wiek Golden RetrieveraMasa ciałaUwagi
Waga urodzeniowa350 – 550 grSamce mają zazwyczaj wyższą masę urodzeniową niż suczki
6 tyg.4 – 5 kg
8 tyg.6 – 7 kgWiek kiedy golden opuszcza hodowlę
2 mc7 – 8 kg
3 mc11 –  12 kg
4 mc14 – 15 kg
5 mc17 – 19 kg
6 mc19 – 20 kg
7 mc20 – 22 kg
8 mc22 – 24 kgWiek kiedy spowalnia rozwój układu kostnego na rzecz rozwoju muskulatury
9 mc24 – 26 kg
10 mc 25 – 28 kg
11 mc27 -29 kg
15 mc28 – 34 kgWiek kiedy kształtuje się ostatecznie sylwetka goldena
Orientacyjna tabela wzrostu wagi Golden Retrievera

Żywienie Golden Retrievera

Odżywianie Golden Retrievera powinno bazować na wysokowartościowym pożywieniu dla psa, adekwatnym do jego wieku. Rozumiemy przez to, odpowiednią zawartość składników odżywczych dostosowaną do szczeniaka, psa dorosłego lub psa w wieku senioralnym.

Ze względu na fakt, że goldeny mają tendencję do nadwagi, praktyczne jest stosowanie obserwacji i codzienne notowanie spożytkowanej w wymiarze kaloryczny energii,  w zestawieniu do wagi psa. Również aplikowanie psu smakołyków powinno odbywać się z umiarem i  pod ścisłą kontrolą. Nawet popularne smaczki podawane najczęściej w formie nagród szkoleniowych w zbyt dużych ilościach mogą generować nadwagę.

W wyniku dokarmiania psa resztkami ze stołu może dojść do nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego psa. Szczególnie niewskazane są potrawy zawierające dużą ilość tłuszczy i przypraw oraz miękkie kości mogące uszkodzić delikatne jelita zwierzęcia. W przypadku podejrzenia jakichkolwiek nieprawidłowości odnośnie diety bądź wagi swojego psa warto skontaktować się weterynarzem  i zasięgnąć jego opinii. 

Strzyżenie (grooming) Golden Retrievera

Golden Retriever ma gęstą, hydroizolacyjną okrywę włosową. Składają się na nią dwie warstwy, z których pierwsza, zewnętrzna pełni funkcję ochronną a druga to nieprzemakalny podszerstek utrzymujący stałą temperaturę ciała psa. Cotygodniowe wyczesywanie goldena wystarczy by sierść psa utrzymać w należytym porządku i higienie.

W okresach intensywniejszego linienia codzienne sesje pielęgnacyjne stają się koniecznością. Jeśli chcemy iść krok dalej warto zaznajomić się z tematem strzyżenia Golden Retrievera. Wzorzec rasy nie stanowi o strzyżeniu goldena jako czynności koniecznej. Pies tej rasy powinien wyglądać jak najbardziej naturalnie. Jednakże niektóre zabiegi w tym strzyżenie korekcyjne mające na celu poprawę ogólnej formy szaty goldena jest wskazane. Czynność tą możemy wykonywać sami w domu lecz pomocą mogą nam służyć specjalistyczne gabinety i umiejętności profesjonalnego groomera.

Golden Retriever Szczeniak

Szkolenie Golden Retrievera

Porównywalnie jak większa część ras sportowych, również Golden Retriever dopomina się o codzienną porcję ruchu. Z pewnością golden, któremu nie zapewnimy odpowiedniego szkolenia i ćwiczeń  będzie wykazywał niepożądane, w tym destruktywne zachowania.

Nie należy zapominać, że goldeny chociaż to średniej wielkości rasa ale i ich stawy wymagają i to nie tylko w okresie wzrostu szczególnej uwagi. Golden potrzebuje dużej dawki ćwiczeń ruchowych ale nie przetrenowania. Długie forsowne biegi i aktywności szczególnie obciążające stawy powinny być poprzedzone konsultacją ze specjalistą. Wiele goldenów z radością ćwiczy podczas polowań i wszelkiego rodzaju prób terenowych. Dla pozostałych posiadaczy goldenów alternatywą są psie sporty utrzymujące kondycję fizyczną psa, rozwijające zwinność a przede wszystkim posłuszeństwo. 

Zdrowie Golden Retrievera

Goldeny są rasą cieszącą się dobrym zdrowiem. Roztropni hodowcy dokładają wszelkich starań by utrzymać zdrową pulę genową, eliminując z hodowli osobniki obciążone chorobami genetycznymi. W tym celu przeprowadza się liczne badania, w tym badania wspomnianej puli genetycznej rodziców przyszłych szczeniąt. Golden Retriever choć cieszący się dobrym zdrowiem nie należy do rasy psów, u której nie występują żadne choroby. Do najczęstszych z nich zaliczamy: dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, choroby oczu w tym dysplazja  i dystrofia siatkówki oka, zaćma. Spotyka się także problemy kardiologiczne. Na szczególna uwagę zasługują uszy goldena, które ze względu na opadającą formę i nienależytą wentylację sprzyjają infekcjom.  

Bywają osobniki obciążone łupieżem (ichtioza), gdzie choroba w początkowym etapie rozwoju szczenięcia niezauważalna, rozwija się z czasem w nadmierne łuszczenie się naskórka. Golden zazwyczaj ma łagodne objawy tej choroby w przeciwieństwie do przebiegu tego schorzenia u innych ras psów.

W tym momencie należy również wspomnieć o alergiach skórnych związanych z żywieniem psa. Golden Retriever ma wrażliwy układ pokarmowy i alergie związane z żywieniem psa karmą wątpliwej jakości  są dość częste. 

Organizacje kynologiczne

FCI – Federation Cynologique Internationale

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna w skrócie FCI została utworzona w 1911 roku i trwa z przerwą spowodowaną działaniami Drugiej Wojny Światowej po dzień dzisiejszy. Głównym celem FCI jest promocja i ochrona psów rasowych. Krajami założycielskimi były: Niemcy, Austria, Belgia, Francja i Holandia. FCI to światowa organizacja zrzeszająca 99 krajów i partnerów. Każde z państw członkowskich wydaje swoje rodowody i szkoli własnych sędziów kynologicznych. 

FCI honoruje 353 rasy psów, z których każda jest własnością poszczególnych krajów członkowskich. Kraje tworzące daną rasę standaryzują ją poprzez sporządzenie szczegółowego opisu wzorca rasy. Jest to długotrwały proces opierający się na współpracy z naukowcami i Komisjami Normalizacyjnymi FCI.

Sędziowie kynologiczni odwołują się do standardów rasy na wystawach organizowanych przez kraje członkowskie. Wzorce ras wykorzystują także hodowcy Golden Retrieverów chcący ulepszać jakościowo swoje potomstwo hodowlane.

Każdy członek lub partner FCI prowadzi swoje pokazy CACIB (Wystawa Psów Rasowych rangi międzynarodowej, kontynentalnej i światowej pod pieczą FCI), pokazy psów użytkowych, CACIT (wystawa na której przyznaje się certyfikat Międzynarodowego Championa Pracy), CACIAG( pokaz, podczas którego przyznawany jest tytuł Międzynarodowego Championa Agility, CACIOB(pokaz, na którym przyznawany jest tytuł Międzynarodowego Championa Posłuszeństwa/ Obedience), CACIL (pokazy wyścigów psów) i inne.

Uzyskane podczas pokazów tytuły honorowane są na terenie wszystkich należących do FCI  lub współpracujących z federacją krajów. 

FCI jest organizacją rejestracyjną przydomki hodowlane. Również hodowla Golden Retriever chcące uzyskać przydomek hodowlany musi złożyć stosowny wniosek do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. 

ZKwP Związek Kynologiczny w Polsce

Polski Związek Kynologiczny ZKwP jest najdłużej działającą organizacją kynologiczną w Polsce. Jej początki datuje się na rok 1918 a przyjęcie Polskiego Kennel Klubu w struktury FCI nastąpiło w 1939 roku. W tym czasie zaczęły też powstawać na terytorium Polski, organizowane przez miłośników psów rasowych,  kluby rasy i organizacje prowadzące szkolenia psów. 

ZKwP posiada 47 oddziałów rozproszonych w poszczególnych województwach. To daje razem około 20 000 członków, w tym właścicieli psów, hodowców oraz miłośników rasy chcących promować psa rasowego. 

Cele statutowe Związku Kynologicznego w Polsce ustanowione zostały w oparciu o badania naukowe i są wciąż aktualizowane. Ich realizacja polega na: organizowaniu szkoleń i zawodów sportowych, pokazów psów obronnych, myśliwskich i innych użytkowych. 

Związek pod mecenatem FCI organizuje corocznie blisko 200 wystaw psów rasowych o różnym statusie. W tym wystawy, VII grupy: płochaczy, psów aportujących i psów dowodnych, do której należy Golden Retriever. Są to zarówno wystawy, klubowe, krajowe ale i międzynarodowe oraz konkursy agility, obedience, dummy i inne.

ZKwP umieścił  w zestawieniu psów rasowych FCI aż 5 narodowych ras.  Nasze ojczyste rasy to:

  • Polski Owczarek Nizinny
  • Polski Owczarek Podhalański
  • Gończy Polski
  • Ogar Polski
  • Chart Polski

Logo Związku Kynologicznego w Polsce przedstawia tarczę w kolorze stonowanej zieleni, z umieszczonym na niej wizerunkiem Polskiego Owczarka Podhalańskiego wraz z opiekunem. Znak otoczony jest napisem w tym samym kolorze o treści: Związek Kynologiczny w Polsce 1938.

Podsumowanie

Golden Retriever to silny, średniej wielkości pies o bujnej sierści i cudownym złotym umaszczeniu. To pies poruszający się z gracją ma ładnie wysklepioną głowę, wesołe oczy oraz opadające uszy. Ze względu na swój spokojny charakter i łatwość uczenia się  doskonale nadaje się na psa użytkowego. 

Program FCI  kładzie szczególny nacisk na przestrzeganie przez hodowców wzorca rasy Golden Retriever i zachowania cech takich jak: harmonijna budowa ciała i zrównoważony charakter. 

Szczenięta Golden Retrievera powinny być socjalizowane już od pierwszych dni życia, bowiem proces ten jest gwarancją na prawidłowy rozwój psychiki psa.

Karmienie goldena powinno być oparte na dobrze zbilansowanej i odpowiednio porcjowanej karmie. Opieka nad Golden Retrieverem nie wymaga zbyt wielkiego zaangażowania czasu i wysiłku, jednakże chcąc mieć wyjątkowo zadbanego psa warto regularnie odwiedzać zakład groomerski. Golden jest raczej zdrową rasą a choroby jeśli już występują w tej rasie to najczęściej jest to dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych, choroby oczu, serca i problemy natury alergicznej.

Do organizacji, w których można zarejestrować goldena należy m.in.: ZKwP zrzeszony w FCI.

Zobacz też: