Opieka nad psem to ogromna odpowiedzialność. Jeżeli robisz to po raz pierwszy, musisz poznać najważniejsze informacje na ten temat. Bez wątpienia będą to przede wszystkim zasady karmienia psów, ponieważ zdrowa i pełnowartościowa dieta to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu.

ilerazdzienniekarmicpsa-zasadykarmieniapsow

Ile razy dziennie karmić psa?

Wiele osób zastanawia się, ile razy dziennie karmić psa, aby zwierzak nie był głodny, a na dodatek nie narażał się na nadwagę. Najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia zdrowia jest podawanie posiłku dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Dzięki temu pupil nie będzie głodny zaraz po przebudzeniu i zyska energię na cały dzień. Po spacerach, zabawach i innych aktywnościach fizycznych nadchodzi wieczór. Wówczas zwierzak ponownie zaczyna odczuwać głód. Warto więc napełnić miskę karmą. Nie ma powodu, aby podawać pupilowi pożywienie częściej niż dwa razy dziennie. Z kolei jeden posiłek może prowadzić do nadmiernego przejadania się oraz mniejszej aktywności fizycznej. W przypadku takiej diety pupil będzie zjadał całą dostępną karmę od razu, co zniechęci do zabawy i będzie stanowić źródło lenistwa. Podobnie jak ludzie, zwierzęta w przypadku przejedzenia również tracą ochotę na cokolwiek – poza drzemką. Dlatego odpowiedzialny opiekun psa powinien podawać karmę dwa razy dziennie. W taki sposób powinno wyglądać karmienie szczeniaka, jak i dieta dla dorosłego psa. Miskę z wodą staraj się uzupełniać regularnie, aby pupil nigdy nie był spragniony. Zwróć na to szczególną uwagę w sezonie letnim, gdy temperatury potrafią być naprawdę wysokie.

Przekąski w diecie psa

Wielu opiekunów mimo prawidłowego podawania karmy, zapomina o ograniczeniu przekąsek. Z natury pupile uwielbiają smakołyki i bardzo chętnie się nimi zajadają – problem w tym, że ich nadmierna ilość prowadzi do nadwagi oraz zniechęca do standardowego pożywienia w formie karmy suchej lub mokrej. Dlatego staraj się podawać przekąski w przemyślany sposób. Możesz robić to nawet codziennie, ale pamiętaj o odpowiedniej ilości. Jeżeli wdrożysz dietę opartą na dwóch posiłkach, idealną porą na zjedzenie smakołyku będzie południe. Przy okazji przekąski możesz wykorzystywać do szkolenia oraz motywowania podczas zabawy i aktywności fizycznej. Jeżeli to możliwe, staraj się podawać smakołyki obfitujące w witaminy oraz minerały. Wówczas nie będą tylko pysznym dodatkiem, ale przede wszystkim źródłem wartościowych składników.

Czego nie podawać psu?

Szczególną uwagę zwróć na produkty, które zjada pies ze stołu. Staraj się nie pozostawiać resztek po obiedzie, tym bardziej nie podawaj zwierzakowi takiego pokarmu. Zdecydowana większość wyrobów jest po prostu szkodliwa dla organizmu zwierzaka. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak niebezpieczna jest np. czekolada, która jest dla psów toksyczna. Unikaj również cebuli, czosnku, oraz mięsa smażonego na głębokim tłuszczu. Za naturalne przekąski mogą służyć marchewki, a także banany. Jeżeli Twój pupil choruje – na przykład na nowotwór – konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej diety. Informacje na ten temat dostępne są na blogu Appet.

Artykuł zewnętrzny