Golden Retriever to majestatyczny, lojalny i bardzo przyjazny pies o niesamowitej inteligencji, łagodnym temperamencie a zarazem z dużą pewnością siebie. Prawdopodobnie popularność rasy sprawia, że często kupujemy go jako psa rodzinnego. W tym artykule przyjrzymy się zdrowiu Golden Retrievera i omówimy choroby typowe dla tego psa.

Zdrowie Golden Retrievera, choroby psa

Choroby typowe dla psa Golden Retriever

Golden retriever pomimo swoich niewątpliwych atutów nie jest jednak psem pozbawionym problemów dotyczących zdrowia. Ze względu na ten fakt, ważne jest źródło, z którego kupujemy psa aby wyeliminować do minimum możliwość zakupu szczeniaka obarczonego typowymi dla tej rasy chorobami.

Choroby najczęściej występujące u Golden Retrieverów

  • dysplazja stawu biodrowego
  • choroby serca
  • problemy z tarczycą
  • alergie skórne
  • zaćma
  • infekcje uszu
  • rakowatość

Dysplazja stawu biodrowego u Golden Retrievera

Bezsprzecznie jest to jedna z najczęściej występujących chorób u retrieverów. Dysplazja to stan zapalny stawów, który wyniszcza i prowadzi do ich nieprawidłowego rozwoju. W konsekwencji psu Golden Retriever z dysplazją może grozić kalectwo. Istnieje możliwość leczenia medycznego lub zabiegów chirurgicznych poprawiających lub eliminujących wadę. Bez tej ingerencji najczęściej dochodzi do zwyrodnienia stawów i silnego bólu. W ostateczności pies nie jest w stanie w ogóle chodzić. W tym miejscu warto również wspomnieć, że dysplazja może dotyczyć także stawów łokciowych, Schorzenie to ma podobny przebieg co dysplazja stawów biodrowych i w rezultacie prowadzi do tych samych problemów zdrowotnych. 

Zobacz także

Choroby skórne u Golden Retrievera

Golden ma gęstą, okrywę włosową, na którą składa się długa warstwa wierzchnia i gesty nieprzemakalny podszerstek. Szczególnie ta druga to wyśmienite siedlisko dla wszelakiego rodzaju bakterii chorobotwórczych. Przyjmuje się, że co trzeci Golden Retriever ma problemy skórne w postaci zaczerwienień, swędzenia i łuszczenia. Do czynników warunkujących te dolegliwości zaliczamy: brud, pleśń, grzyby, bakterie, roztocza, kleszcze i inne pasożyty, pyłki oraz zbyt ciepłe lub zbyt zimne powietrze. Równie często u goldenów występują także alergie pokarmowe. Przy jakichkolwiek objawach skórnych ważne jest natychmiastowe udanie się do poradni aby uniknąć rozprzestrzenienia się dolegliwości i poważniejszych problemów. Leczenie polega zazwyczaj na przyjmowaniu preparatów,  stosowaniu maści i kąpielach w roztworach leczniczych. 

Choroby serca u Golden Retrievera

Podobnie jak inne psy o dużych gabarytach i Golden Retriever może cierpieć na choroby serca i układu krążenia. Najczęstszym jest wrodzony stan niewydolności krążenia. Serce nie pracuje prawidłowo przez co pies jest niedotleniony, wydaje się być ospały i szybko się męczy. Takie objawy powinny być konsultowane ze specjalistą. Stan ten nieleczony może prowadzić do śmierci. Prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowo-krążeniowego można zapewnić psu poprzez regularne kontrole jego stanu zdrowia. 

Rak u Goldenów Retrieverów

Niestety Golden retriever należy do psów o wysokim wskaźniku zachorowań na raka. Ze względu na płeć występuje on częściej u suczek niż samców. Zachorowanie na raka nie jest równoznaczne ze śmiercią psa. Istnieje szereg zabiegów medycznych ratujących życie naszego pupila. Choroba wcześnie wykryta w połączeniu z usunięciem chorej tkanki pozwala, w niektórych przypadkach na wyleczenie psa. Jest to jednak jedna z najczęstszych przyczyn śmierci goldena w podeszłym wieku. 

Choroby oczu u Golden Retrievera

Najczęściej zgłaszanym problemem ocznym psa Golden Retriever jest wada powiek oraz zaćma. Ten pierwszy powoduje wywinięcie powieki lub powiek co jest przyczyna ciągłych podrażnień oka. To z kolei prowadzi do stanów zapalnych. Leczenie polega na podawaniu kropli a w szczególnych przypadkach zabiegu chirurgicznym. Zaćma to problem, który może być wadą wrodzoną lub rozwinąć  się już w dorosłości psa i objawia się pogorszeniem widzenia, które nieleczone prowadzi do ślepoty.  

Szczeniak Golden Retriever, zdrowie i typowe choroby
Uśmiechnięty i zdrowy szczeniak Golden Retriever. Fot Queen Rosa

Problemy z tarczycą u Golden Retrievera

Tarczyca jest gruczołem wytwarzającym hormon regulujący metabolizm Golden retrievera. Widocznymi objawami zaburzeń funkcjonowania tarczycy jest matowość okrywy włosowej, wypadanie sierści, łuszczyca skórna, utrata mięśni, rożnego typu infekcje oraz znaczący przyrost masy ciała. Leczenie polega na stosowaniu preparatów medycznych. 

Stany zapalne uszu u Golden Retrievera

Stany zapalne uszu występują u wszystkich ras psów ale golden jest na nie szczególnie narażony. Opadające uszy Golden Retrievera a co za tym idzie ich zła wentylacja sprzyja występowaniu infekcji. Typowym objawem, że dzieje się coś niedobrego z uszami naszego psa są: swędzenie, zaczerwienienie, drapanie i potrząsanie głową. W tym przypadku pomagają krople wydane przez weterynarza

Może cię zainteresować

Wzdęcia i skręt żołądka u Golden Retrievera

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o wzdęciach. Chociaż dolegliwości związane ze zbieraniem się gazów są częste u wielu ras psów, także u Golden retrieverów. Należy o tym pamiętać gdyż jest to bardzo poważny stan. Nadmiar gazów w żołądku psa wywiera niepożądany nacisk na wszystkie organy wewnętrzne. Konsekwencją może być zatrzymanie przepływu krwi, rozerwanie żołądka, bezdech. W niektórych przypadkach żołądek przewraca się w stan zwany potocznie skrętem żołądka. Powikłania i nieudzielenie pomocy chirurgicznej psu w takim przypadku prowadzi do śmierci zwierzęcia w przeciągu kilku godzin. Skręt żołądka może wystąpić także podczas gwałtownego ruchu psa z żołądkiem wypełnionym jedzeniem. Dlatego zaleca się przede wszystkim nie karmienie psa na mniej niż dwie godziny przed planowanym spacerem.

Zdrowie Golden Retriever – podsumowanie

Kończąc omawianie problemów zdrowotnych występujących u Golden Retrievera należy bezwzględnie zwrócić uwagę na profilaktykę prozdrowotną. Działania takie niewątpliwie pomagają wykryć problemy na bardzo wczesnym etapie a to z kolei daje wiele możliwości zaradczych. Zaczynając od medykamentów i suplementów diety, na zabiegach chirurgicznych jako ostateczność kończąc. 

Drugim bardzo ważnym aspektem jest wybór odpowiedniej, zaufanej hodowli. Świadomość jaki jest rodowód psów daje nam możliwość prześledzenia ewentualności wystąpienia określonych chorób. Zakup szczenięcia po zdrowych rodzicach jeszcze bardziej zwiększa szanse naszego psa na długie, szczęśliwe i  zdrowe życie.