Biały Golden Retrievera to z pewnością piękny pies i ciężko przejść obok obojętnie, ponieważ jego wspaniała postura i umaszczenie skupia na sobie wzrok i zainteresowanie wszystkich. Ze względu na biały kolor futra, bardzo często pies ten mylony jest z inną rasą, np. z owczarkiem podhalańskim, a niektórym wydaje się nawet, że jest to zupełnie nowa rasa. Jednak że golden o bardzo wybielonej sierści jest nadal osobnikiem należącym do wspaniałej rodziny Golden Retrieverów.

Biały Golden Retriever

Czy biały Golden Retriever jest naprawdę biały?

Biały Golden Retriever to pies tej rasy ale o bardzo jasnej sierści. Umaszczenie tego retrievera waha się od kremowej bieli do głębokiego złota, aczkolwiek niektóre kluby rasy nie akceptują osobników o bardzo wybielonym umaszczeniu. Jeśli koniecznie chcesz mieć białego psa i musi to być Golden Retriever to przygotuj się na to, że nie będzie to śnieżnobiała biel. Natomiast będzie to z pewnością kolejny, cudowny psi towarzysz.

Wielorakość odcieni umaszczenia wśród goldenów

Zgodnie z obecnymi, oficjalnymi standardami wzorców psich ras, istnieje szereg dopuszczalnych kolorów umaszczenia sierści goldena. Mogą się one nieznacznie różnić w poszczególnych krajach. Gama kolorystyczna może wykazywać zróżnicowanie także w zależności od linii hodowlanej danej rasy.

Dobrym przykładem może być rozpiętość kolorystyczna maści Golden Retrievera przeciwstawiając amerykański standard rasy, który jest określony przez AKC (American Kenel Club), dopuszczający psy o ciemnozłotym umaszczeniu do angielskiego reprezentowanego przez UCK (United Kennel Club) i tu wzorzec nakazuje zachowanie umaszczenia w jaśniejszych tonach.

Zobacz także

Czy kolor umaszczenia psa ma znaczenie i dla kogo?

Jeżeli planujesz pokazywać swojego pupila na wystawach, kolor sierści może mieć wielkie znaczenie. Musisz wybrać psa o umaszczeniu, które odpowiada standardom wzorca rasy danego kraju, klubu, wystawy. Natomiast jeśli nie masz w planach pokazywać swojego psa na ringu, to w tym przypadku kolor sierści będzie ważny tylko dla ciebie. Oznacza to, że w praktyce możesz spotkać goldena o ciemnozłotym umaszczeniu oraz białego o prawie czystej bieli ale wszystkie te psy pomimo widocznych różnic nadal są Golden Retrieverami.

Angielska linia hodowlana Golden Retrievera kontra amerykańska

Chcąc ukazać różnice między tymi typowymi przykładami musimy uwzględnić nie tylko różnice w kolorze umaszczenia ale także subtelne różnice w ogólnym wyglądzie tych psów.

Najbardziej charakterystyczną cechą goldenów jest barwa futra. Angielski wzorzec dopuszcza umaszczenie o wiele jaśniejsze niż amerykański. Jest to kremowe i złote w jego odcieniach ale nie mahoniowe. Warto zaznaczyć, że w obu regulaminach czysto białe umaszczenie Golden Retrievera nie jest akceptowane na ringu wystawowym.

Inne różnice w wyglądzie tych psów dotyczą ogólnej postury. Amerykański golden wygląda na bardziej masywnego niż jego odpowiednik zza oceanu, którego sierść jest bardziej przerzedzona, co może powodować wrażenie masywności psa. Dają się również zauważyć dysproporcje w kształcie głowy, osadzenia uszu i oczu. Istotny jest także sposób noszenia ogona.

Różnice w pielęgnacji różnie umaszczonych goldenów

Wydaje się, że występuje wiele różnic w potrzebach pielęgnacyjnych goldenów o odmiennym kolorze umaszczenia. Jednakże zgłębiając ten temat dokładnie dowiadujemy się, że tak naprawdę takowe nie występują. Zarówno ten wybielony jaki i ciemnozłoty golden ma dwuwarstwową gruba sierść. Zewnętrzną, szorstką warstwę pełniącą rolę ochronną oraz wewnętrzną, na którą składa się izolacyjny podszerstek.

Z całą pewnością Golden Retriever musi te obie warstwy zrzucić okresowo aby futro funkcjonowało prawidłowo a skóra psa był zdrowa, zabezpieczona przed stratą ciepła i wilgocią. Należy pamiętać, iż pies ten gubi sierść przez cały rok ale najobficiej dwa razy w roku, na wiosnę i jesienią.

Dlatego pielęgnacja w obu przypadkach, czyli u jasnych i ciemniejszych goldenów wygląda tak samo. Składa się na nią dokładne codzienne wyczesywanie, z rzadka kąpiele, dbanie o czystość uszu i oczu, przycinanie w miarę potrzeb pazurów. Golden z zasady powinien wyglądać jak najbardziej naturalnie i nie potrzebuje strzyżenia. Niemniej stosuje się delikatne podcięcie okrywy włosowej w celu uwydatnienia harmonijnej sylwetki psa.

Biały Golden Retriever – charakter

Nie istnieją dowody na to, że kolor sierści goldena ma wpływ na jego temperament. Golden Retriever jest znany jako jedna z najbardziej przyjaznych ras psów rodzinnych i psów towarzyszących. Bez względu na kolor jest to inteligentny, serdeczny i kochający wszystko i wszystkich pies. Świetnie dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi oraz małymi dziećmi. Rasa ta jest doskonałym wyborem do pracy terapeutycznej. Istnieje jednak stereotyp białego psa jako tego dobrego i czarnego jako „ złego wilka”, dlatego też do dogoterapii częściej wykorzystuje się psy o jaśniejszym umaszczeniu. Z całą pewnością Golden Retriever bez względu na kolor sierści, do prawidłowego rozwoju psychicznego potrzebuje dużo godzin socjalizacji, co gwarantuje możliwie najlepszą osobowość psa.

Golden Retriever szczeniak biały

Cena białego Golden Retrievera

Ile kosztuje biały Golden Retriever? W serwisach ogłoszeniowych możemy znaleźć Goldeny już za około 1500 zł. Jednak trudno w tej cenie znaleźć psa rasowego. Cena białego Golden Retrievera z hodowli zarejestrowanej w ZKwP to koszt pomiędzy 4 000 a 6 000 zł. Biały szczeniak Golden Retriever, który pochodzi z najlepszych hodowli może kosztować jeszcze więcej.

Jeśli chcesz być właścicielem białego Goldena z rodowodem wybierz renomowaną hodowlę. Taki hodowca będzie z pewnością dbał o swoje psy bo jest z nich dumny. Dobry hodowca posiada udokumentowane badania zdrowia psów, karmi je odpowiednią dla rasy karmą, zapewnia odpowiednią ilość ruchu, czy socjalizuje. Powinien też chętnie odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące rodziców, a także posiadać wiedzę dotyczącą rasy. Sprawdzony hodowca co jest bardzo ważne będzie chciał mieć kontakt z Tobą, ponieważ chce aby jego szczeniaki miały dobry dom.

Może cię zainteresować

Socjalizacja i nauka posłuszeństwa psa rasy Golden Retriever

Golden Retriever mieszkając z rodziną w domu ma mniejsze możliwości poznawania ludzi i innych zwierząt niż psy ras stróżujących. Będąc zarazem dużym i dość masywnym psem potrzebuje wiele ruchu i socjalizacji. Treningi te należy zacząć już w okresie szczenięcym aby pies mógł w prawidłowy sposób dostosować się do życia rodzinnego i społecznego.

Socjalizacja powinna obejmować nadzorowaną zabawę z innymi psami, zwierzętami domowymi i małymi dziećmi. Bardzo ważne są także spotkania z gośćmi w domu i nowymi osobami na spacerach i wycieczkach poza domem.

Golden Retriever bez względu na kolor sierści najlepiej reaguje na pozytywne metody treningu i wzmacnianie. Ponieważ goldeny są żarłokami bardzo popularny wśród szkoleniowców jest trening oparty na nagradzaniu przysmakami.

Wszechstronność białego Golden Retrievera

Zarówno biały Golden Retriver jak jego ciemniej umaszczeni pobratymcy potrzebują dużo codziennego ruchu. Goldeny uwielbiają bieganie i zabawy na świeżym powietrzu. Doskonale sprawdzają się dla aktywnych rodzin. Goldeny są doskonałymi kompanami podczas pieszych wędrówek i spacerów a dzięki swojej zwinności i posłuszeństwu osiągają niezłe wyniki w psich sportach.

Jednako ważnym aspektem jest trening i stymulacja umysłowa goldena. Wszelakie zabawy umysłowe są dla psa tak samo istotne jak wysiłek fizyczny. Golden jest psem o dużych potrzebach ruchowych dlatego też, gdy mieszka w małym mieszkaniu należy zapewnić mu długie spacery.

Obowiązki związane z posiadaniem Golden Retrievera

Oprócz odpowiedniej ilości ćwiczeń i treningu, Golden Retrievery i te kremowe i te złote potrzebują odpowiedniego rodzaju i ilości karmy. Wybór odpowiedniego pożywienia dla naszego psa jest istotny dla utrzymania jego odpowiedniej masy a co za tym idzie zdrowia. Wiadomym jest, że również u tej rasy bez względu, z której linii hodowlanej pochodzi, występują typowe choroby. Do najczęstszych zalicza się dysplazję stawów, choroby oczu, serca i rakowatość narządów. Odpowiednia dieta, dawka ruchu, cykliczne badania pomagają minimalizować wystąpienia tych schorzeń.

Podsumowanie

Konkludując biały Golden Retriever to po prostu Golden Retriever z bardzo jasną sierścią. Pod każdym względem wyglądający jak każdy inny Golden Retriever.

To pies inteligentny, przyjazny, czuły i pełen miłości. Będący doskonały wyborem do rodzin z dziećmi. Może mieszkać także z innymi zwierzętami, które są przyzwyczajone do przebywania z psem.

Golden wymaga dużo ruchu, należy się więc przygotować na aktywne i zdrowe życie z Golden Retrieverem.

Golden może chorować na wiele typowych dla tej rasy chorób. Świadomie wybierając sprawdzoną hodowlę i minimalizując środowiskowe czynniki chorobotwórcze pies ten może w dobrej kondycji dożyc późnej starości.

Bez względu na to jakiego koloru szczeniaka wybierzemy zyskamy wiernego przyjaciela na kilkanaście wspaniałych lat.