Dziś chyba każdy wie, że do utrzymania dobrego zdrowia potrzebna jest dieta oraz ruch, podobnie jest z psami, a niektóre rasy psów szczególnie tego ruchu potrzebują. Dziś wymienimy psie sporty (sporty kynologiczne), w których sprawdzi się Golden Retriever.

Psie sporty. Golden Retriever i trening

Sport dla psa Golden Retriever

Biorąc pod opiekę psa rasy Golden Retriever godzimy się z faktem, że nasze życie zmienia się pod kątem zwiększonej dawki ruchu. Te psy potrzebują go równie mocno jak odpowiedniego żywienia i kontaktu z człowiekiem. Pewna dawka ruchu na świeżym powietrzu pozwala psu spokojnie egzystować następne godziny w domu. Psy tej rasy mają skłonność do nadwagi, więc aktywność fizyczna jest im szczególnie potrzebna. Poniżej prezentujemy listę sportów dla Goldenów.

Od treningów do sportu

Psy rasy Golden Retriever uwielbiają się uczyć, chętnie wykonują polecenia i są bardzo dokładne. Dlatego uczenie już od małego szczeniaka Golden Retrieverów sztuczek to czysta przyjemność. Goldeny łapią w mig intencje swojego właściciela i w krótkim czasie potrafią nawet same coś zrobić bez wydanej jasno komendy. Dlatego świetnie nadają się do wszelkich sportów i dlatego jeśli znajdziemy jakieś zawody dla psa to przeważnie Golden Retrievery będą tam uczestnikami.

Zobacz także

Agility dla psa

To obecnie jeden z bardziej popularnych sportów dla psów. Agility dla psa to dyscyplina, w której liczy się sprawne i szybkie przejście z psem przez tor przeszkód złożony z tuneli, równoważni i huśtawek. Pies musi doskonale rozumieć polecenia trenera. Jest to sport dla psów aktywnych i mających dużo energii, do których należy z pewnością Golden Retriever.

Obedience

Psy rasy Golden Retriever jest z natury bardzo posłuszny i wytrwały, więc doskonale znajdzie swoje miejsce w sporcie, w którym trzeba doskonale rozumieć swojego pana. W obedience liczy się posłuszeństwo, chodzenie przy nodze, aportowanie i słuchanie swojego pana w czym Golden jest chyba najlepszy.

Canicross

Goldeny nadają się również do canicrossu, czyli biegania z właścicielem. Są szybkie i wytrzymałe. Połączony z trenerem w uprzęży Golden Retriever będzie doskonałym partnerem do biegania. Ma duże szanse w tej dyscyplinie sportowej osiągnąć spore sukcesy.

Dogtrekking

Dogtrekking jest formą aktywności jak sama nazwa wskazuje z psem. Jest to najogólniej mówiąc spacer z psem, który jest połączony z opiekunem linką amortyzowaną. Ta forma sportu dla psa w naszym kraju zyskuje coraz większą liczbę miłośników. Goldeny uwielbiają spracery, im dłuższe tym lepsze stąd też wielu właścicieli tych czworonogów bierze udział w zawodach dogtrekkingu, a rywalizować można typowo sportowo, lub po prostu rekreacyjnie.

Może cię zainteresować:

Podsumowanie psie sporty

Sport jest dobry dla każdego psa, jeśli ten wykazuje ku danej dyscyplinie predyspozycje. Można z psem jeździć na zawody, ale też każdą dyscyplinę można uprawiać na własnym podwórku, ciesząc się z małych sukcesów. To świetna zabawa dla całej rodziny i psa, a także mnóstwo dodatkowej energii w ciągu dnia. Warto zachęcać psa do aktywności fizycznej, gdyż jest to dobre dla wzmocnienia mięśni i utrzymania dobrej kondycji. Nie mówiąc o tym, że wspólne aktywności bardzo zbliżają właściciela i pupila, budują jedyną w swoim rodzaju więź, więc dalej, spróbujmy zrobić coś więcej niż codzienny, zwykły spacer.