Wszyscy właściciele Goldenów i fani rasy są zachwyceni niezwykłym charakterem tych zwierząt. Są to psy niezwykle inteligentne, przyjazne, łatwo się uczą, chętnie wykonują polecenia właściciela. A przede wszystkim są bardzo lojalne. Dlaczego? Ich charakter kształtował się od dawna. Poznajcie historię tej wspaniałej rasy.

Historia rasy Golden Retriever.

Powstanie rasy

W drugiej połowie dziewiętnastego wieku pojawia się rasa Golden Retriever, kiedy to angielscy myśliwi zaczynają potrzebować psów, które ułatwią im polowania. Wiąże się to z tym, że wyruszając na łowy, zaczęto używać broni o większym zasięgu, więc potrzebowano psów, które potrafią skupić się na danym obiekcie i wyszukać zwierzynę w dużej odległości.

Zaczęto poszukiwać rasy psów, która ma dobry węch, potrafi dokładnie wykonywać polecenia i skupić się na danym punkcie. Krzyżowano więc rasy psów myśliwskich takich jak Spaniela z Seterem, Water Spaniela z Nowofunlandem. Pierwszy oficjalny dowód pochodzenia rasy Golden Retriever datuje się na 1960 rok.

Zobacz także

Mądry towarzysz człowieka

Golden Retriever był wspaniałym psem, o mądrym spojrzeniu i żółtej sierści – jako pierwszy przedstawiciel rasy trafił do Lorda Tweedmouth i został nazwany Nous – od słowa mądrość. Pies doskonale pływał i sprawdzał się na polowaniach. To był początek pierwszej hodowli rasy Golden Retriever. Szczenięta psa o imieniu Nous nie tylko sprzedawano, ale były również rozdawane rodzinie i przyjaciołom Lorda, więc szybko rasa rozprzestrzeniła się i z uwagi na swe przyjazne usposobienie znalazła uznanie również poza Anglią. Syn Lorda Tweedmouth zabrał pieska do Ameryki. A później przejął po ojcu hodowlę.

Początkowo psy nazywano „złocisty flat coated”, później zaczęto nazywać je żółty (yellow) lub złocisty (golden) retriever.

Psy tej rasy zyskały uznanie jako psy myśliwskie. Doskonale tropiły zwierzynę nawet z dużej odległości i były tak lojalne i posłuszne właścicielowi, że stały się ulubionymi towarzyszami myśliwych. Rozumiały swojego pana i dokładnie wypełniały jego polecenia.

Może cie zainteresować

Przyjazny i towarzyski

Golden Retrievery są bardzo wierne i przyjazne. Od razu przywiązują się do swojego właściciela. Potrafią obronić swojego pana, szczeknąć kiedy potrzeba chociaż nie mają wrodzonej agresji. Mają zdolność uchronienia człowieka przed niebezpieczną dla niego sytuacją. Wyczuwają również nastroje – zrobią wszystko, aby pocieszyć pana, gdy jest smutny. Zupełnie nie sprawdzają się zaś jako psy stróżujące – potrafią polubić każdego niemal od pierwszego spotkania.