Jeśli planujemy iść ze swoim czworonogim pupilem na spacer, niezbędne będzie zabranie ze sobą smyczy dla psa. Oczywiście musimy dobrać ją do wielkości psa, czy też jego temperamentu. Inna smycz będzie dobra dla małego Yorka, a inna dla Golden retrievera.

Prawie każda smycz nadaje się do codziennego użytku podczas standardowego spaceru. Natomiast jeśli chcemy z naszym szczeniakiem poćwiczyć konkretną umiejętność, lub też wyeliminować niechciane zachowania, powinniśmy dobrać właściwą smycz.

Nieodpowiednie dobrana smycz może powodować dyskomfort dla psa, a także jego właściciela. Do wyboru mamy obecnie wiele rodzajów smyczy, różniących się materiałem, z którego są wykonane, długością czy przeznaczeniem. W tym artykule postaramy się przedstawić co wziąć pod uwagę przy wyborze smyczy dla psa.

W jakim celu potrzebujemy smyczy dla psa?

Smycze dla psów zasadniczo mają ten sam cel i zadanie. Służą przede wszystkim temu, aby nasz pies był bezpieczny, ale także mogą pomóc nam podczas szkolenia i treningu. W trakcie przebywania w miejscach publicznych, to dzięki smyczom mamy kontrolę nad naszym pupilem.

Kolejnym ważnym aspektem jest kwestia prawna. Na przykład w Polsce nie można w lesie puszczać psa luzem. Natomiast w innych miejscach publicznych nasz kodeks wykroczeń nie nakazuje chodzić z psem na smyczy, lecz wspomina o zwykłej ostrożności.

Pies, który swobodnie biega puszczony luzem może spowodować wypadek. Możemy spotkać się również z agresją ze strony innych psów. A więc wyprowadzanie psa na smyczy służy bezpieczeństwu.

Kolejne powody, dla których warto wyprowadzać psa na smyczy:

  • pies nie będzie straszył osób, które mają lęk przed nim
  • smycz zapewnia pewną formę komunikacji np. podczas treningu
  • ogranicza możliwość wałęsania się psa w miejscach nieodpowiednich
  • pozwoli chwilowo unieruchomić psa, podczas, gdy nie umiesz się nim zająć
  • unikniemy wskakiwania bez naszej zgody do zbiorników wodnych czy rzek
  • jest niezastąpiona podczas ćwiczeń i treningów z psem

Rodzaje smyczy dla psa

Nie biorąc pod uwagę różnych użytych materiałów, długości, szerokości, kolorów i innych, smycze dla psów można podzielić na kilka głównych typów, jak opisano poniżej.

Zasadniczo smycze dla psa można podzielić według kategorii na: smycz standardowa, smycz chowana, regulowana, smycz łańcuchowa, smycz do samochodu, smycz rowerowa, smycz treningowa – linka.

Smycz standardowa

Ten rodzaj smyczy jest wybierany najczęściej do podstawowego treningu, czy codziennego wyprowadzania psa. Przeważnie wykonane są ze skóry, lub nylonu. Można też spotkać się ze smyczami standardowymi z bawełny, czy nawet gumy, ale nie są one jednak tak trwałe.

smycz standardowa dla szczeniaka

Główną zaletą nylonu i skóry jest ich wytrzymałość. Dodatkowym atutem tego pierwszego materiału jest jego lekkość. Tego rodzaju smycz będzie dobra dla szczeniaka, jak i dużego psa. Długość takich smyczy przeważnie jest nie krótsza niż 3 m. Często można się spotkać, że mają również długość 5 m, jednak do spaceru z psem ta pierwsza wydaje się bardziej właściwa.

Smycze automatyczne dla psa (rozwijane)

Jak nazwa wskazuje przy tym rodzaju smyczy można zmieniać ich długość. Mechanizm zwijania i rozwijania smyczy jest schowany w uchwycie, za który właściciel trzyma smycz. W momencie przytrzymania przycisku pies rozwija smycz gdy się oddala, a gdy zbliża się do nas smycz automatycznie się zwija.

smycz rozwijana automatyczna

Tego typu smycze przeważnie są wykonane z cienkiego, aczkolwiek wytrzymałego sznurka nylonowego. Mogą mieć długość nawet 10 m i pozwalają kontrolować psa, gdy ten jest od nas w większym dystansie, niż w przypadku smyczy standardowej. 

W przypadku tej smyczy musimy wziąć pod uwagę pewne wady. Psy w ten sposób wyprowadzane mogą nauczyć się ciągnąć na smyczy. Jest to spowodowane mechanizmem, który delikatnie zwija smycz i powoduje napięcie linki. Dlatego też nasz szczeniak może odbierać to za zły sygnał.

Dlatego też specjaliści nie zalecają chodzenie ze szczeniakiem na takiej smyczy, do momentu aż nie nauczy się on chodzić na tzw. luźnej smyczy. Tylko wtedy gdy piesek zna zasady chodzenia na smyczy można używać ten rodzaj smyczy.

Smycze regulowane

Są pewnym kompromisem, pomiędzy smyczą rozwijaną, a standardową o jednej długości. Takie smycze regulowane mają zamontowane specjalne metalowe klamry, dzięki którym możemy skrócić lub wydłużyć naszą smycz. Daje to nam całkowitą kontrolę nad psem podczas spaceru, jednocześnie nie ma efektu ciągłego napięcia linki, jak w przypadku smyczy flexi.

Ręcznie zmieniana długość z pewnością pomoże nam w trakcie treningu ze szczeniakiem. Np. gdy uczymy go chodzenia przy nodze ustawiamy smycz na krótką, jednocześnie mamy pełną kontrolę na jej naciągnięciem. Nie zakłóca to komunikacji z psem i daje zrozumiałe dla niego sygnały. Z drugiej zaś strony możemy wydłużyć taką smycz i dać swobodę pieskowi.

Smycze łancuchowe

Są psy, które mają tendencję, do niszczenia smyczy. Z pomocą przychodzi smycz wykonana z łańcuszka. Tego typu smycze wykonane są z różnej grubości materiału. Te cienkie są odpowiednie dla małych ras, natomiast dla dużych warto wybrać solidny łańcuch, który da nam pewność, że pies nie zerwie się ze smyczy podczas spaceru.

Warto też sprawdzać naszego pieska, czy przestał nadmiernie interesować się smyczą. Takie smycze mogą powodować uszkodzenia zębów u psów bardzo „zawziętych”. Gdy nasz pupil oduczył się niewłaściwego zachowania, tj. gryzienia smyczy można wtedy zamienić taką smycz na standardową. Która ma więcej plusów z korzystania, np. jest lżejsza, czy też niezatapialna.

Smycze do samochodów

Chodź smycz kojarzy nam się przede wszystkim z wyprowadzaniem psa na smyczy, są też smycze przeznaczone do samochodu – tzw. smycze bezpieczeństwa. Służą one do bezpiecznego przypięcia psa w samochodzie do pasa bezpieczeństwa. Z jednej strony przypinamy psa na obrożę, a z drugiej dzięki specjalnej klamrze wpinamy do pasa bezpieczeństwa w aucie.

Często podczas transportu psa w samochodzie wykorzystujemy klatkę zaprojektowaną do tego celu. Natomiast smycze bezpieczeństwa sprawdzą się również doskonale w mniejszych samochodach, dzięki zapięciu psa na taką smycz na tylne siedzenie mamy pewność, że pies nie wskoczy nam do przodu auta i tym samym nie spowoduje zagrożenia.

Linki treningowe

Linki treningowe dla psa służą jak sama nazwa wskazuje do treningu psa. Dzięki nim możemy uczyć naszego pupila już od szczeniaka np. komendy aportowania, przywoływania itp. Jednocześnie nie musimy się martwić, że pies bez naszej woli oddali się od nas. Nie są to typowe smycze, a przede wszystkim narzędzia pomocne do nauki psa.

Jak wybrać odpowiednią linkę? Dla psów małych ras, lub szczeniaków możemy mieć długą cienką linkę. Natomiast dla psów ras średnich i dużych taka linka powinna być stabilna i odpowiednio wytrzymała. Maksymalna długość linki treningowej nie powinna być większa niż 15 metrów, ponieważ im dłuższa, tym jest mniej praktyczna i staje się kłopotliwa.

Smycze rowerowe

Coraz więcej osób uprawia różnego rodzaju sporty ze swoimi psami. Jednym z nich jest jazda na rowerze. Czy to zawodowo, czy amatorsko w tym przypadku należy rozejrzeć się za smyczą rowerową. Mocowana do ramy roweru smycz tworzy bezpieczny dla psa dystans, w którym się porusza. 

Z początku dla psa korzystanie z takiej smyczy może być trudne. Jeśli jednak Twój pies przyzwyczai się do takiej smyczy, z pewnością będzie merdał ogonkiem na jej widok. Dzięki niej nie ma obawy, że pies wleci pod koło roweru.

Podsumowanie

Podczas wybierania smyczy przede wszystkim zastanów się czemu ma ona służyć. Jeśli do treningu, to do jakiego rodzaju. Np. dla standardowego ćwiczenia np. przy chodzeniu przy nodze sprawdzi się smycz o długości do 5 m. A do ćwiczenia aportowania zdecydowanie linka np. 15 metrowa.

Drugą kwestie, którą należy wziąć pod uwagę to wielkość naszego psa, wiek i jego temperament. Dobór smycz to dosyć indywidualna rzecz, a także preferencje właściciela są istotne. Hodowca danej rasy również może już na początku pomóc ci w wyborze odpowiedniej smyczy. Nie ma też uniwersalnej smyczy, dlatego warto zaopatrzyć się w kilka egzemplarzy.