Często zastanawiamy się, czy biorąc psa pod opiekę musimy być posiadaczem dużego domu z ogrodem. Czy mając mieszkanie w bloku o niewielkim metrażu można pozwolić sobie na dużego psa takiego jak Golden Retriever? Czy pies w bloku męczy się? Odpowiedź jest prosta – zawsze możemy mieć takiego psa, jakiego chcemy, ale należy zapewnić mu odpowiednie warunki życia. Metraż, w którym żyjemy nie ma wielkiego znaczenia.

Pies w bloku. Golden Retriever i owczarek w mieszkaniu

Pies w mieszkaniu – duży czy mały?

Panuje pogląd, że duży pies potrzebuje odpowiedniej przestrzeni do życia. Mały pies może mieszkać w mieszkaniu w blokach, ale te duże rasy koniecznie muszą się wychowywać w dużym domu z możliwością wyjścia do ogrodu. Jest to jednak jedna z teorii. Duży pies wcale nie musi mieć ogromnego metrażu, wystarczy, że zapewnimy mu właściwe warunki do życia i odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia.

Zobacz także

Dom z ogrodem

Z pewnością dom z ogrodem to ogromny komfort dla wszystkich właścicieli psów, gdyż od biedy psa po prostu wypuszczamy, aby się wybiegał i wrócił do mieszkania. Jednak z dużym psem, który lubi aktywność fizyczną, jest chłonny wiedzy i treningów i tak zazwyczaj musimy wybrać się na dłuższy spacer lub potrenować. Nieważne więc czy będzie to własny ogród czy miejski park nieopodal naszego bloku. A i jest dodatkowy atut spacerów poza miejscem zamieszkania, nasz piesek spotka innych kumpli.

Właściwa opieka

Na dobrą opiekę nad czworonogiem składa się kilka rzeczy – przede wszystkim karmienie, odpowiednie szkolenie, pielęgnacja, wizyty u weterynarza, miejsce do spania, zabawa i uwaga właściciela. Te potrzeby można spokojnie zaspokoić w każdym mieszkaniu nawet z małym metrażem. Wypuszczenia psa samego do ogrodu nie zastąpi mu codziennej dawki ruchu z nadzorem właściciela. Jedynym utrudnieniem posiadania psa w mieszkaniu może być nauka czystości. Np. szczeniaki Golden retriever potrafią bardzo szybko nauczyć się załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz, ale ta nauka przychodzi łatwiej mając ogród, gdy możemy szybko wypuścić pieska. Jeśli jednak zaplanujemy systematyczne i częste wyjścia to i szczeniak wychowujący się w bloku sprawnie nauczy się czystości.

Aktywność psa

Dużym psom, lubiącym psie sporty oraz aktywność, takim jak Golden Retriever potrzebna jest codzienna dawka ruchu na świeżym powietrzu. Taki pies zazwyczaj jest szkolony do tego, aby wykonywał polecenia, często trenowany jest do psich dyscyplin, gdyż ta rasa świetnie się do tego nadaje. A jeśli nawet pies nie trenuje zawodowo, to dawka ruchu jest mu potrzebna po to, aby spożytkować energię i położyć się zmęczonym wieczorem na kanapie.

Może cię zainteresować

Pies w bloku – podsumowanie

Podsumowując – nieważne czy pies jest trzymany w małym mieszkaniu, czy też w wielkim domu z ogrodem. Najważniejsza jest odpowiednia opieka właściciela. Nawet jeśli wypuścimy psa do dużego ogrodu w pewnym momencie wróci do nas, gdyż bez pana nadzwyczajnej w świecie będzie się nudził. Objawami takiego stanu jest na przykład kopanie dołków, czy bieganie wzdłuż ogrodzenia. Zawsze mając na uwadze dobro swojego czworonoga zapewniajmy mu opiekę i uwagę, zabawki, spotkania z innymi psami i aktywność dostosowaną do jego temperamentu.