To jaki kolor sierści powinien mieć Golden Retriever zawiera się już w nazwie tej rasy – Golden. Odcienie wahają się jednakże od białego jasnego kremu do jasnozłotego lub ciemnozłotego, ale nigdy nie czerwonego lub mahoniowego. Czy istnieje jednak Golden retriever czarny lub brązowy – przyjrzyjmy się bliżej kolorom tej rasy.

Golden retriever kolory umaszczenia

Golden Retriever kolory

Mimo że można spotkać Golden Retrievery o różnych kolorach sierści, ich nazwy nigdy nie zostały dokładnie określone.

Na siłę pigmentacji przez feomelaninę można wpływać stopniowo poprzez staranny dobór partnerów hodowlanych. Niedoświadczonym osobom mogłoby się wydawać jednakże, że w przypadków psów tej rasy hodowla kolorów nie powinna odgrywać większej roli.

Żeby nie było nieporozumień – kolor sierści w żaden sposób nie wpływa na temperament psa; biały i ciemnozłoty Golden Retriever mogą być tak samo przyjazne.

Faktem jest jednak, iż wśród tej rasy istnieje podział na linie pokazowe i robocze, które różnią się zarówno budową, kolorem sierści, jak i temperamentem.

Golden Retrievery cieszą się również w dalszym ciągu ogromną popularnością jako psy rodzinne i także w tym przypadku aspekty wizualne znajdują się wysoko na liście priorytetów. Aktualnie modne jest, aby Goldeny były bardzo jasne, nawet białe.

Zobacz też

Golden retriever biały

Największą popularnością cieszą się właśnie jasne kolory sierści, mimo że według norm rasy pigmentacja Golden Retrieverów nie powinna być aż tak jasna. Więcej o tym umaszczeniu przeczytasz w artykule Biały Golden Retriever – charakter, szczeniaki, cena

Golden retriever biały
Golden retriever biały

Golden retriever kremowy

Jasny kremowy jest obecnie jednym z najpopularniejszych kolorów u psów tej rasy.

Golden retriever jasno kremowy
Golden retriever jasno kremowy

Golden retriever jasnozłoty

Kolorem jasnozłotym określa się odcienie od jasnokremowego aż do żółtego.

Golden retriever jasnozłoty
Golden retriever jasnozłoty

Golden Retriever złoty

Jeśli mówi się o Golden Retrieverze, że jest on złoty, oznacza to, że kolor jego sierści to intensywny żółty.

Golden retriever złoty
Golden retriever złoty

Golden Retriever ciemnozłoty

Kolorem ciemnozłotym określa się intensywnie żółto-pomarańczową barwę, która jednakże nie przechodzi jeszcze w czerwony. Ciemnozłoty pies tej rasy jest bardziej popularny w USA, stąd w Polsce jest niewiele hodowli Golden retrievera, które hodują psy ciemnozłote.

Golden retriever ciemnozłoty
Golden retriever ciemnozłoty

Golden Retriever czarny lub brązowy?

Jeśli chodzi o psa rasowego Golden retriever czarny lub brązowy nie występuje we wzorcu FCI i nie odpowiada standardowi rasy. Natomiast te dwa kolory są obecne w umaszczeniu psów innej rasy a mianowicie Labrador retriever. I jak możemy przeczytać we wzorcu rasy tego retrievera może on być całkowicie czarny, żółty, wątrobiany potocznie brązowy, a w odcieniach rudy jak lis. I po tych kolorach możemy odróżnić go od Golden retrievera.

Dlaczego kolor Golden Retrievera jest kremowy lub ciemnozłoty?

Golden Retrievery są dobrze znane właśnie dzięki swojej pięknej sierści oraz dzięki przyjaznemu usposobieniu. Pytanie jednakże, skąd wziął się kremowy kolor Goldenów? Otóż wszystkie psy tej rasy są po prostu homozygotyczne pod względem jednej cechy, jaką jest recesywny żółty. Dlatego też komórki pigmentowe Golden Retrievera mogą wytworzyć tylko jasny pigment (feomelanina), natomiast nigdy nie wytworzą pigmentu ciemnego (eumelaniny).

  • Wspomniany jasny pigment, feomelanina, jest pigmentem żółtym, który może nadać sierści kolor od kremowobiałego do ciemnoczerwonego.
  • Natomiast ciemny pigment, jakim jest eumelanina, znajduje się w czarnych oraz czekoladowo-brązowych włosach.

W odróżnieniu od Labradorów mogących mieć również brązową lub czarną sierść, Golden Retrievery występują tylko w wariantach z jasnym pigmentem na całym ciele.

Mimo że recesywna żółć przesłania wszystkie kolory i wzory, które są obecne genetycznie, w mieszanych miotach Goldeny mogą przekazać swojemu potomstwu ciemną lub pręgowaną sierść.

Jako że ciemne odcienie zwykle są dziedziczone dominująco w stosunku do jasnych odcieni, niekiedy z dwóch ciemnozłotych psów mogą urodzić się jaśniejsze szczeniaki. Nie działa to jednakże w drugą stronę – dwa kremowo-białe psy nie mogą spłodzić ciemnoczerwonego szczeniaka.

Zobacz również

Dokładny odcień żółtego pigmentu kontrolują takie geny modyfikujące, jak np. lokus intensywności; gęsto rozmieszczony pigment może poskutkować intensywną czerwienią lub mahoniem, zaś rzadziej rozmieszczony sprawia, że pies ma sierść blond lub kremowo-białą.

Żółta barwa psów jest dziedziczna, ale stopniowo może zostać zmieniona w wyniku selekcji hodowlanej. W przypadku niektórych ras psów akceptowany jest bardzo mały zakres odcieni, podczas gdy w przypadku innych ras dozwolona gama odcieni jest szeroka, np.:

  • Seter Irlandzki: bogaty kasztanowobrązowy bez śladu czerni
  • Labrador Retriever: żółta, jasnokremowa, brązowa, lisia czerwień czy czarna
  • Maltańczyk: najbardziej pożądany czysty biały, aczkolwiek możliwe również jasna kość słoniowa i jasnopomarańczowy choć nie jest on pożądany i stanowi pewną niedoskonałość
  • Samoyed: czysto biała, kremowa lub biało-biszkoptowa (kolor podstawowy – biały, z nielicznymi biszkoptowymi znaczeniami). Nigdy nie powinna sprawiać wrażenia blado brązowej

A jakie kolory umaszczenia ma Golden Retriever?

Według normy FCI nr 111, Golden Retriever może mieć dowolny odcień złota lub kremu (ani czerwieni, ani mahoniu), aczkolwiek dopuszczalne jest kilka białych włosów na klatce piersiowej. Dotyczy to jednakże jedynie koloru sierści. Pigment nosa, ust, opuszków oraz powiek jest czarny w przypadku wszystkich Golden Retrieverów. Typowe dla psów recesywnie żółtych są białe wibrysy (tzw. wąsy) oraz tzw. nos zmienny pojawiający się sezonowo.

Warto wspomnieć również, że kolor sierści Golden Retrievera nie jest w takim samym odcieniu na całym ciele.