Zdarza się, że osoby niewidome lub słabowidzące potrzebują wsparcia w zakresie poruszania się. Nie zawsze może pomóc im ktoś z zewnątrz, a takie osoby chcą być samodzielne. Dobrym rozwiązaniem jest zaangażowanie do pomocy psa przewodnika, który jest na tyle spokojny i cierpliwy, że potrafi idealnie odnaleźć się w tej roli. Czwarta pod względem inteligencji rasa psów na świecie, w dodatku ciesząca się dużym powodzeniem to Golden Retriever – idealny opiekun i pies przewodnik.

Najlepszy pies przewodnik Golden Retriever.

Golden Retriever jako pies przewodnik to idealny wybór dla każdego potrzebującego wsparcia. Psy tej rasy doskonale przyswajają wiedzę, którą chcemy im przekazać. Łapią w mig polecenia właścicieli, a nawet odczytują ich nastrój. Usposobienie Golden Retrievera powoduje, że często wybierane są do zadań specjalnych i pracy z człowiekiem.

Idealny rodowód

Psy tej rasy zostały stworzone do ciężkiej pracy. Początki i historia Golden Retrievera ma miejsce na polowaniach, gdzie sprawdziły się idealnie w czasach wymyślenia broni palnej, kiedy to myśliwi nie zawsze odnajdywali postrzeloną zwierzynę. Skupione na celu czworonogi dzielnie wypełniały polecenia. Duże, silne i wytrzymałe a jednocześnie posłuszne psy były do tego celu idealne. Dziś z powodzeniem pomagają ludziom w innych powierzonych im zadaniach np. jako pies terapeutyczny w dogoterapii, pies przewodnik czy ratownik.

Zobacz także

Odpowiedni temperament

Golden Retriever ma odpowiedni charakter do tego, aby stać się psem przewodnikiem dla starszej lub niepełnosprawnej osoby. Uwielbia obowiązki i spełnia każdy z nich z najwyższą starannością. Golden jest psem stworzonym do pracy, wytrzymałym. Jest również bardzo łagodny, nie ma w nim agresji i łatwo można nauczyć go, aby nie reagował gwałtownie na przykład na hałas. Psy tej rasy nie szczekają również bez większej potrzeby. Czują się dobrze i swobodnie wśród ludzi, nie przeszkadza im tłum, są nastawione przyjaźnie. Nie są agresywne, gwałtowne, a wręcz przeciwnie – bardzo opanowane.

Miła aparycja

Golden Retriever jest silny i umięśniony. Jego wzrost to około 60 cm, a waga około 40 kg. Potrafi więc unieść ciężką uprząż. Golden może z powodzeniem wejść do sklepu, nie jest tak duży, aby komuś przeszkadzał, ale wystarczająco masywny, żeby go zauważyć. Psy te mają bardzo sympatyczny wygląd dlatego też są często wybierane jako pies dla rodziny. Wzbudzają zaufanie i wywołują uśmiech na twarzy, dlatego inni ludzie widząc osobę niewidomą z takim psem przewodnikiem chętnie pomogą.

Może cię zainteresować

Idealny pies przewodnik – podsumowanie

Psy rasy Golden Retriever doskonale nadają się do roli psów przewodników. Poprowadzą osobę niewidomą omijając wszelkie przeszkody. Są skupione na celu i nie rozpraszają się. Pozwalają osobom niepełnosprawnym prowadzić w miarę możliwości samodzielne życie. Dodatkowo uwielbiają przynosić różne rzeczy w pysku, gdyż do aportowania właśnie zostały stworzone, bardzo podadzą więc laskę czy kapcie. Jednak pamiętajmy, aby pies miał odpowiednie predyspozycje musi pochodzić ze sprawdzonej hodowli. Sam pies nie stanie się przewodnikiem, musi mieć właściwe geny i przejść kilkuletnie szkolenie. Tu pisaliśmy jak sprawdzić i wybrać hodowlę psów rasowych.