Zarówno Samoyed, jak i Golden Retriever mogą być świetnym zwierzakiem dla rodziny, ponieważ są bardzo towarzyskie i ruchliwe, a także mają świetne podejście do dzieci. Aczkolwiek między tymi rasami istnieje kilka ważnych różnic. Samoyedy preferują chłodniejszą pogodę i mogą być lepszą opcją dla alergików, z kolei Goldeny łatwiej znoszą cieplejsze dni, są łatwiejsze do trenowania i uwielbiają sporty wodne.

samoyed a golden retriever porownanie ras
Golden retriever a Samoyed porównanie ras

Oczywiście jeśli jesteś alergikiem, warto abyś spędził trochę czasu z psem rasy, która cię interesuje, aby przekonać się, czy to aby na pewno dobry pomysł. Oprócz tego, podczas wyboru psa należy rozważyć, czy pasuje on do naszego stylu życia.

Porównanie ważnych cech Samoyeda i Golden Retrievera

Przegląd ras

ParametrSamoyedGolden Retriever
Wielkość48-53 cm (samica),53-60 cm (samiec)51-56 cm (samica),56-61 cm (samiec)
Masa ciała16-20 kg (samica),20-30 kg (samiec)25-32 kg (samica),30-34 kg (samiec)
Długość życia12-14 lat10-12 lat
Potrzeba ćwiczeńwysokaumiarkowanie wysoka
Dobry stosunek do dziecitak, zdecydowanietak, zdecydowanie
Hipoalergicznośćnie, aczkolwiek reakcje mogą być słabszenie
Możliwości treningowepowyżej średniejdoskonałe

Możliwości szkoleniowe

Każda rasa ma swoje mocne strony, a mocnymi stronami Golden Retrieverów zdecydowanie są, nie umniejszając Samoyedom, inteligencja i potencjał treningowy. Inteligencja adaptacyjna Goldenów jest na najwyższym poziomie, podczas gdy Samoyedy bardzo dobrze radzą sobie z rozwiązywaniem problemów, ale gorzej w kwestiach pamięciowych, przez co ich ogólne wyniki inteligencji adaptacyjnej są niższe.

Zobacz też

Inteligencja robocza Golden Retrieverów

Golden Retrievery są jednymi z najlepszych pod tym względem. Bardzo szybko uczą się reagowania na podstawowe polecania i wykonywania ich, nawet, jeśli trenerem jest nowicjusz. Potencjał treningowy psów tej rasy zwiększa się ze względu na to, że bez większego problemu dostrajają się do swoich właścicieli.

samoyed szczeniak
Samoyed szczeniak

Bystrość oraz upartość i niezależność Samoyedów

Psy tej rasy mają duży potencjał i nie pozostają daleko w tyle za Goldenami. One również mogą uczyć się od nowicjuszy, jako że szybko uczą się poleceń oraz czerpią przyjemność z ćwiczenia ich, nawet, jeśli to powtarzalne zajęcie.

Niestety, Samoyedy mogą łatwo rozpraszać się na zewnątrz, w szczególności, gdy właściciel nie jest tuż przy nich; wówczas zdarzają się problemy z reagowaniem na polecenia. W dodatku typowy przedstawiciel tej rasy uwielbia gonić małe zwierzęta i szczekać, a uspokojenie tych instynktów może być trudne.

Osobowość i temperament

Jak już zostało wspomniane na początku artykułu – zarówno Samoyedy, jak i Golden Retrievery mogą być świetnymi psami dla rodzin, jako że są naprawdę słodkie i przyjazne. Obie te rasy mają przyjazne nastawienie wobec ludzi oraz innych zwierząt, będąc niemal całkowicie pozbawione jakichkolwiek agresywnych zachowań. Samoyedy potrafią zaprzyjaźnić się nawet z nieznajomymi.

Różnica jest taka, że Samoyedy są bardziej entuzjastyczne i pełne życia, podczas gdy Golden Retrievery to psy spokojne, zrównoważone. Warto mieć jednakże na względzie, iż ogromną rolę w zachowaniu konkretnego psa odgrywa to, jakie wychowanie otrzyma.

Zobacz również

Lęk separacyjny

Jako że przedstawiciele obu tych ras są bardzo inteligentni i silnie uspołecznieni, może występować u nich lęk separacyjny, na który lepiej przygotować rozwiązania, tj. znaleźć psom jakieś absorbujące zajęcia na czas nieobecności właścicieli, przed wyjściem wymęczyć pupila ćwiczeniami czy też zaoferować im towarzystwo innego zwierzaka.

Stosunek wobec innych zwierząt

Obie te rasy dobrze dogadują się z innymi psami oraz kotami, aczkolwiek lepiej nie ufać im w kwestii mniejszych zwierząt, takich jak np. gryzonie, króliki czy jeże. Niektórym Samoyedom może zdarzać się ganianie za kotami, lecz ma to bardziej formę nieszkodliwej zabawy niż poważnej, groźnej pogoni.

Zdrowie i średnia długość życia

To, czy nasz pies będzie długo żył w dobrym zdrowiu w dużej mierze zależy od jego hodowcy. Jeśli wybierzemy odpowiedzialną osobę, zniwelujemy ryzyko wystąpienia poważnych chorób.

Warto wiedzieć, że obie wspomniane w artykule rasy mają skłonności do pewnych chorób; w przypadku Samoyedów są to dysplazja stawu biodrowego, zaćma i epilepsja, z kolei w przypadku Golden Retrieverów – problemy z biodrami i stawami (w tym dysplazja), niektóre rodzaje raka, niedoczynność tarczycy, padaczka i niektóre wrodzone wady serca.

Samoyedy żyją średnio 12-14 lat. W przypadku Golden Retrieverów jest to trochę krótszy czas, bo 10-12 lat.

Golden retriever szczeniak

Sprawdź również

Typowe problemy behawioralne

Kiedy Samoyed pozostanie sam na długi czas, może stać się niespokojny, destruktywny i głośny. To ostatnie zdarza im się również wówczas, gdy zobaczą biegnące jakieś mniejsze zwierzę, np. wiewiórkę czy jeża, i chcą je gonić.

Golden Retrievery są spokojniejsze, ale również wiele bodźców może sprowokować je do szczekania i mogą być niespokojne, kiedy na dłuższy czas rozdzieli się je z właścicielem, do którego są przywiązane.

Złe nawyki zdecydowanie łatwiej wyeliminować u Golden Retrieverów.

Poziom energii oraz wymagania dotyczące aktywności

Obie te rasy są aktywne i entuzjastyczne, lubią wchodzić w interakcje z ludźmi i innymi psami (np. poprzez zabawę i trening), a nawet po prostu mieć towarzystwo. Jako że nie lubią siedzieć bezczynnie i się nudzić, warto zabierać je na spacery i dłuższe wędrówki, wymyślać dla nich rozmaite zabawy oraz inne zajęcia; dzięki temu pupil długo zachowa nie tylko zdrowie fizyczne, ale też psychiczne.

Choć Samoyedy i Golden Retrievery mogą mieć nieco inne potrzeby, przedstawiciele obu tych ras potrzebują dużo interakcji i ćwiczeń; są to więc psy dla ludzi lubiących prowadzić aktywny tryb życia, aby móc zapewnić swojemu czworonożnemu przyjacielowi życie na jak najlepszym poziomie.

Zobacz też

Pielęgnacja

Samoyedy mają grubą i długą sierść, ze względu na co potrzebują szczotkowanie co dzień lub dwa (w zależności od konkretnego psa). W dodatku mają skłonności do matowienia, czemu lepiej zapobiegać, bo rozwiązanie takiego problemu może być trudne. Należy je kąpać co kilka tygodni lub w razie potrzeby.

Golden Retrievery również powinny być czesane kilka razy w tygodniu, ale nie aż tak często jak Samoyedy, ponieważ nie są równie puszyste. Kąpieli potrzebują co kilka miesięcy.

Obie te rasy jesienią i wiosną dość mocno linieją. Pielęgnowanie ich ogólnie może być czasochłonne.

Podsumowanie

Samoyed może być dla ciebie lepszym wyborem, jeśli:

  • masz inne zwierzęta domowe,
  • jesteś alergikiem lub jest nim ktoś z twojej rodziny,
  • mieszkasz w kraju o zimnym klimacie.

Golden Retriever może być dla ciebie lepszym wyborem, jeśli:

  • chciałbyś dokładnie wyszkolić swojego psa,
  • jesteś fanem sportów wodnych i chciałbyś je uprawiać wraz ze swoim psem,
  • mieszkasz w kraju o ciepłym klimacie.

Choć te rasy są do siebie podobne pod niektórymi względami, Golden Retrievery mogą być lepszym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi (ponieważ trenowanie psów tej rasy jest łatwiejsze) czy dla ludzi mieszkających w mieszkaniu (ponieważ nie potrzebują aż tyle przestrzeni, co Samoyedy). Oczywiście przy tym wszystkim należy pamiętać o spełnianiu potrzeb pupila, takich jak np. dawanie mu okazji do ćwiczeń.