Golden Retriever a Owczarek Niemiecki

Bardzo możliwe, że rozważasz pomysł posiadania Owczarka Niemieckiego lub Golden Retrievera, może nawet obu tych ras, dlatego że są w Polsce niezwykle popularne. Jeśli jednakże wciąż wahasz się, wiedz, że między tymi dwiema rasami istnieją wyraźne różnice, które trzeba sobie uzmysłowić przed przyjęciem do swojej rodziny któregoś z nich.

Ten artykuł, poprzez przyjrzenie się wielu istotnym kwestiom (takim jak np. utrzymanie, temperament, inteligencja czy linienie), pomoże zdecydować, czy Owczarek Niemiecki lub Golden Retriever to pies dla ciebie.

Owczarek Niemiecki – przegląd rasy

Owczarki Niemieckie, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Niemiec. Choć pierwotnie hodowane były jako psy pasterskie, uważa się, że od wielu lat są w Polsce najpopularniejszą rasą psich pupili.

Wygląd

Samce Owczarka Niemieckiego w dorosłości mogą ważyć od 30 do nawet 40 kg przy wysokości w kłębie od 60 do 65 cm, z kolei waga samic wynosi od 22 do 32 kg przy wysokości w kłębie od 55 do 60 cm. Ich sierść przeważnie występuje w kolorze czarnym z czerwonawym podpalaniem lub czarnym z płowym podpalaniem, aczkolwiek można się spotkać również z czarnym z żółtym podpalaniem, jednolicie czarnym, czaprakowym, śniadym oraz szarym. Co do długości – Owczarki Niemieckie mogą być zarówno krótko, jak i długowłose; co ciekawe, FCI przez długi czas uważało długowłosych przedstawicieli tej rasy za niezgodnych z wzorcem.

Zobacz też

Możliwości intelektualne i fizyczne oraz usposobienie

Bez względu na wygląd Owczarki Niemieckie często wykorzystywane są jako psy policyjne lub wojskowe, co z pewnością zawdzięczają swojej inteligencji, a także niesamowitej zdolności do szybkiego uczenia się oraz dokładnego interpretowania instrukcji. Ponadto, mają bardzo czuły węch. Jako że są stosunkowo podatne na szkolenia, pracują również m.in. jako psy asystujące osobom niepełnosprawnym, psy stróżujące, psy poszukiwawcze i psy ratownicze.

Mimo że uwielbiają różnego rodzaju aktywności fizyczne, potrafią być także świetnymi, opiekuńczymi towarzyszami w domu. Gdy Owczarek Niemiecki poznaje kogoś nowego, przeważnie na początku jest ostrożny, waha się, czy może tej osobie zaufać na tyle, aby się z nią przywitać.

Typowy pies tej rasy jest umiarkowanie szczekliwy, chyba, że pozwoli mu się na więcej. Dobrze wyszkolone są czujne i chętne do wykonywania poleceń. Lepiej mieć jednakże na względzie, że jeśli rozdrażnimy Owczarka Niemieckiego, może on ugryźć z większą siłą niż Pitbull. Ponadto – mogą one mieć problemy z pokojowym nawiązywaniem znajomości z innymi psami.

Zobacz również

Pielęgnacja i zdrowie

Owczarki Niemieckie przez cały rok intensywnie linieją i choć może się to wydawać nieprawdopodobne – w okresie wymiany sierści (czyli dwa razy do roku) zrzucają jej jeszcze więcej.

Potrzebują również stymulacji ruchowej, np. w postaci biegania i zabaw, ponieważ mają w sobie duże pokłady energii. Jeśli więc nie masz miejsca ani czasu na takie aktywności, nie jest to rasa dla ciebie.

Należy wspomnieć również o chorobach, na które Owczarki Niemieckie są szczególnie narażone, tj. o dysplazji stawu biodrowego i łokciowego, zapaleniu stawów, a także miopatii zwyrodnieniowej. Mimo to mogą jednak żyć średnio 9-13 lat.

Golden Retriever – przegląd rasy

Możliwości intelektualne i fizyczne oraz usposobienie

Golden Retrievery nie zawsze dorównują talentem Owczarkom Niemieckim, ale również są bardzo inteligentne. Ta powstała w XIX-wiecznej Szkocji rasa początkowo wykorzystywana była do przynoszenia myśliwym upolowanej przez nich małej zwierzyny, jednakże obecnie pracują również m.in. jako psi przewodnicy osób niepełnosprawnych, psy poszukiwawcze i psy ratownicze, a to dlatego, że dość łatwo przychodzi im reagowanie zarówno na podstawowy trening, jak i te bardziej zaawansowane. Stosunkowo prosty jest w ich przypadku trening posłuszeństwa, ponieważ zadowolenie ich ludzi zdecydowanie daje im satysfakcję. Lepiej jednakże pamiętać, iż najłatwiej o dobre rezultaty jest w przypadku młodych psiaków, mimo że są one nadzwyczaj energiczne.

Sprawdź również

Dzięki swojemu usposobieniu Golden Retrievery idealnie nadają się na psy dla rodzin, również tych z małymi dziećmi. Są to ufne i bardzo cierpliwe psy, w dodatku raczej niezbyt szczekliwe. Kochają zarówno zabawę, jak i pracę; dzięki nim rozładowują energię, która jest u nich na naprawdę wysokim poziomie. Choć poświęcają dużo skupienia powierzonym im zadaniom, lepiej nie oczekiwać, że pies tej rasy będzie ścigał intruza, który pojawi się w środku nocy.

Wygląd, pielęgnacja i zdrowie

Samice Goldena ważą 25-32 kg przy wysokości w kłębie 51-56 cm, z kolei samce – 30-34 kg przy wysokości w kłębie 56-61 cm. Ich [przeważnie] złocista sierść jest długa i ma gęsty podszerstek, dzięki czemu utrzymują one ciepło nawet w niskich temperaturach. Linienie wygląda u nich podobnie, co u Owczarków Niemieckich, więc przez większość roku potrzebują cotygodniowej pielęgnacji, a w okresie wymiany sierści – codziennego czesania.

Niestety, Golden Retrievery są genetycznie narażone na niektóre problemy zdrowotne, m.in. na dysplazję stawu biodrowego. Mogą jednak żyć około 10-12 lat.

Zobacz też

Owczarek Niemiecki kontra Golden Retriever – podsumowanie

Wahając się pomiędzy wybraniem Owczarka Niemieckiego lub zdecydowaniem się na Golden Retrievera, myślisz o dwóch rasach, które cechuje niesamowita inteligencja. Dobrze wyszkolone psy obu tych ras świetnie sprawdzą się jako czworonożni przyjaciele osób aktywnych. Zasadniczą różnicą między nimi jest to, iż Golden Retrievery są bardziej zabawowe i “pocieszne”, zaś Owczarki Niemieckie – ostrożne i opiekuńcze.

W komentarzu śmiało daj znać, którą rasę wolisz!